Bp Muskus: trzy dary Krakowa dla młodzieży świata
W intencji młodzieży świata modlili się członkowie, współpracownicy i wolontariusze Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 podczas Mszy św. na pół roku przed rozpoczęciem spotkania młodych. - Najpiękniejszym darem, jaki Kraków może dać młodzieży świata jest możliwość zanurzenia się w miłosierdziu Boga - powiedział w homilii koordynator generalny KO ŚDM bp Damian Muskus.
Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa została odprawiona w kościele św. Andrzeja w Krakowie. Uczestniczyli w niej członkowie i współpracownicy Komitetu Organizacyjnego ŚDM oraz wolontariusze długoterminowi z różnych krajów świata, którzy wspierają przygotowania do lipcowego spotkania młodych.
W homilii bp Muskus wymienił dary, jakie Kraków może ofiarować młodym pielgrzymom. - Najpiękniejszym darem, jaki Kraków może dać młodzieży świata jest możliwość zanurzenia się w miłosierdziu Boga i to u samego źródła, jakim jest łagiewnickie wzgórze - mówił o pierwszym z nich. Drugim darem Krakowa dla młodych jest według niego jest możliwość dotknięcia miejsc związanych z wieloma świętymi i błogosławionymi, którzy tu żyli. Trzecim jest dar autentycznej wspólnoty i klimatu jedności wynikającego z zażyłości z Jezusem. - Świadomi tych celów: miłosierdzia, świętości i wspólnoty, prośmy, byśmy sami chcieli i umieli korzystać z daru Bożego Miłosierdzia, byśmy sami byli miłosierni, byśmy nie tylko dotykali świętości, ale pragnęli jej dla siebie, byśmy potrafili być ludźmi wspólnoty - wzywał hierarcha.
Szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM podkreślił, że każde dzieło Kościoła, które ma doprowadzić człowieka do zażyłej jedności z Jezusem, potrzebuje "wielkiego błagania, ofiar i wyrzeczeń". Jednym z takich dzieł są Światowe Dni Młodzieży. Kaznodzieja zaapelował, by w modlitwach w intencji ŚDM nie skupiać się na zewnętrznym wymiarze Dni. - Naszym celem nie jest zadowolenie młodych, którzy przybędą do Krakowa, tym bardziej nie nasza osobista satysfakcja. Troską nas wszystkich powinny być owoce, które młodzi z Krakowa wywiozą i trwałość tych owoców - zaznaczył.
Za 6 miesięcy Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się Mszą św. na Błoniach krakowskich, którą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Część młodych już wcześniej odwiedzi inne polskie diecezje, część przyjedzie dopiero na wydarzenia z papieżem - od czwartku, czy nawet na same uroczystości na Campus Misericordiae, czyli czuwanie z Ojcem Świętym i Mszę Świętą Posłania.
Na pół roku przed rozpoczęciem ŚDM w systemie rejestracyjnym ponad 560 tys. osób zadeklarowało swoją obecność w Krakowie.
Skomentuj artykuł