ŚDM: znamy dokładne instrukcje

ŚDM: znamy dokładne instrukcje
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Chcesz poznać szczegóły związane z zakwaterowaniem czy transportem? Dowiedzieć się, kiedy w ramach przygotowań do ŚDM będzie głosił Adam Szustak OP? Poznaj szczegóły i zobacz, jak najlepiej przygotować się do Światowych Dni Młodzieży!

Dokładnie za pół roku młodzież z całego świata przyjedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Wcześniej pielgrzymi wezmą udział w Dniach w diecezjach. Do tego czasu do spotkania z papieżem przygotowują się duchowo.

W grudniu 2015 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, rozpoczęły się rekolekcje "Dla nas i całego świata". Co miesiąc odbywają się spotkania ewangelizacyjne prowadzone przez katechistów i ewangelizatorów z Polski i świata. Podczas każdego ze spotkań mowa jest o kolejnych uczynkach miłosierdzia, o co prosił papież Franciszek w Orędziu na ŚDM Kraków 2016.

DEON.PL POLECA

W rekolekcjach można uczestniczyć za pośrednictwem transmisji online po polsku i po angielsku. Relacja jest dostępna na kanale YouTube także do ponownego odtworzenia. Do tej pory rekolekcje głosili ojcowie Antonello Cadeddu i Enrico Porcu z Brazylii oraz ks. Michał Olszewski SCJ.

Na kolejne spotkania zaproszono m.in. o. Adama Szustaka OP, który będzie głosił 20 lutego, a także ks. Petera Hockena z Wielkiej Brytanii czy Jose H. Prado Floresa - twórcę pierwszej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Szpital Domowy

Już od ponad roku działa Szpital Domowy, czyli codzienne spotkania modlitewne w intencji moralnej odnowy miasta Krakowa i dobrego przygotowania do ŚDM. W kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie od 20.00 do 22.00 można wziąć udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystać z Sakramentu Pojednania. Jako przedłużenie projektu działa także Poradnia Szpitala Domowego, w której psycholodzy i duszpasterze mogą pomóc osobom uwikłanym w problemy natury seksualnej.

poBIERZ i CZYTAJ!

W ramach przygotowań duchowych, w grupach lub indywidualnie, można korzystać z rozważań w ramach cyklu TOLLE ET LEGE!, czyli poBIERZ i CZYTAJ! Są to konspekty spotkań biblijnych na temat Miłosierdzia Bożego przygotowane przez dr Danutę Piekarz i Annę Kubik do pracy w grupach parafialnych, wspólnotach, a także do wykorzystania przez indywidualnych użytkowników. Kolejne teksty publikowane będą każdego 15. dnia miesiąca na stronie www.krakow2016.com aż do czerwca 2016 r.

Miasto Świętych

W ramach projektu Miasto Świętych przygotowywanego z duszpasterstwami akademickimi Krakowa prezentowane są sylwetki krakowskich świętych. Są to: św. Brat Albert, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Jan Kanty, św. Jacek Odrowąż, św. Jan Paweł II, sługa Boży Piotr Skarga, św. Kinga, św. Jadwiga, św. Szymon z Lipnicy, św. Stanisław, św. Stanisław Kazimierczyk oraz św. Faustyna.

Dla każdego ze świętych przygotowywane są filmy, które swoją premierę mają podczas rekolekcji "Dla nas i całego świata". Studenci z duszpasterstw przygotowali biografię świętych, z charakterystycznymi elementami ich duchowości oraz z rysem postaw godnych naśladowania.

Liderzy przygotowań duchowych

Aby w każdej parafii archidiecezji krakowskiej odbywała się duchowa formacja przed ŚDM, powołano Liderów przygotowań duchowych. Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniach formacyjno-szkoleniowych w ramach dwóch serii dni skupienia.

Akcja L4

L4 to akcja modlitwy osób chorych i starszych za młodzież przygotowującą się na ŚDM. Informacje o projekcie dotarły do parafii i zgromadzeń zakonnych, do szpitali, przychodni, domów opieki i osób przebywających we własnych domach. Chorzy otrzymali już trzy listy z prośbą o modlitwę i ofiarę w intencji ŚDM.

W listach zawarta jest też modlitwa dla chorych oraz świadectwa osób, które w swoim życiu cierpienia doświadczyły, ale nie poddały się zwątpieniu. Do tej pory zgłosiło się ok. 1300 osób z 20 polskich diecezji. Czwarty list planowany jest na Światowy Dzień Chorego - 11 lutego.

ŚDM 2016: przygotowania materialne

Zakwaterowanie

Pielgrzymi przyjeżdżający na ŚDM zakwaterowani będą w parafiach na terenie województwa małopolskiego oraz w gminach i dekanatach leżących w bliskim sąsiedztwie Małopolski, na terenie woj. śląskiego i świętokrzyskiego.

W plan zakwaterowania wchodzą także miejsca udostępniane przez miasto, tj. jednostki edukacji (szkoła, domy kultury i in.), których jest ok. 200.

Noclegi u rodzin pozyskują Parafialne Komitety Organizacyjne. Każda z parafii, na podstawie liczby parafian i obszaru parafii, otrzymała szacunkowe liczby pielgrzymów, których powinna przyjąć. W części parafii organizować będą także Festiwal Młodych - wydarzenia kulturalne i duchowe w czasie ŚDM.

Wyżywienie

Osoby, które wybiorą pakiet z wyżywieniem, otrzymywać będą posiłki na podstawie dwóch talonów - na posiłek dwudaniowy i trzydaniowy.

Talony będą realizowane przez pielgrzymów w wybranych lokalach, które włączą się w program wyżywienia na podstawie umów z Komitetem Organizacyjnym. Poza punktami stacjonarnymi funkcjonować będą także inne punkty, tj. namioty czy grille, a także punkty mobilne - foodtrucki.

Punkty będą specjalnie oznakowane, a ich lokalizacje będzie można znaleźć na mapie w aplikacji mobilnej dla pielgrzymów.

W mieście znajdować się będą punkty pobrania wody, a każdy podmiot gastronomiczny, który podpisze umowę z Komitetem, ma obowiązek dystrybuowania wody pielgrzymom. Dodatkowo na Campus Misericordiae wydawana pielgrzymom będzie woda butelkowana. Znajdą się tam także autocysterny, których na miejscach Wydarzeń Centralnych będzie ponad 10.

Restauratorzy i właściciele punktów gastronomicznych nadal mogą zgłaszać się do programu wyżywienia pielgrzymów.

Transport

Podczas mających miejsce na początku stycznia warsztatów w Zakrzowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej, starano się wypracować plan komunikacji miasta na czas ŚDM.

Specjaliści i studenci pod kierownictwem prof. Andrzeja Szaraty z Politechniki Krakowskiej rozpatrywali różne warianty rozwiązań dla transportu pielgrzymów i mieszkańców Krakowa.

Według tej propozycji, dla pielgrzymów spoza Krakowa głównym środkiem transportu powinna być kolej. Opracowano system stacji dojazdowych do miasta Krakowa, które dowozić będą pielgrzymów z różnych kierunków w obręb miasta, a stamtąd udawać się będą oni na miejsca wydarzeń.

Wypracowane zostało także rozwiązanie w zakresie parkingów na terenie miasta i dróg dojazdowych.

Wszystkie te opracowania będą teraz oceniane we współpracy z odpowiednimi jednostkami miejskimi, województwem i stroną rządową.

Centra informacyjne

W miejscach wydarzeń centralnych, na drogach dojazdowych do Krakowa i w miejscach takich jak lotniska i dworce, znajdą się trzy typy centrów informacyjnych. Mają one pomóc zarówno osobom już zarejestrowanym, jak i tym, którzy będą chcieli tego dokonać na miejscu.

Są to: Centra informacyjno-rejestracyjne; Punkty Informacyjne oraz Mobilne Punkty Informacyjne. Wytypowano już dokładne lokalizacje centrów informacyjno-rejestracyjnych.

Bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne

Komitet Organizacyjny współpracuje z odpowiednimi służbami, które troszczyć się będą o bezpieczeństwo pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Małopolski Urząd Wojewódzki włącza się przez konsultacje i przesyłanie uwag w tworzenie rządowej specustawy, która dotyczyć będzie m.in. kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i mieszkańcom regionu. Ustalenia na poziomie województwa, opracowane na podstawie powstającej specustawy, znane będą 15 marca.

Tutaj poznasz dokładny program ŚDM 2016 w Krakowie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.krakow2016.com/stan-przygotowan

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: znamy dokładne instrukcje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.