Oto najważniejsze wydarzenia w czasie ŚDM

Oto najważniejsze wydarzenia w czasie ŚDM
(fot. softdelusion66 / shutterstock.com)
KAI / ml

W czasie i przed Światowymi Dniami Młodzieży będzie można uczestniczyć w wielu ważnych koncertach, spotkaniach, nabożeństwach. Oto zestawienie najważniejszych z nich.

"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - to hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Miłosierdzie ma być bowiem klamrą spinającą wszystkie wydarzenia i inicjatywy powstające w ramach ŚDM. Organizatorzy zadbają o to przygotowując m.in. bramy miłosierdzia, umożliwiając młodym spowiedź, przeżycie specjalnie zaaranżowanej drogi krzyżowej czy wizytę w "miejscach miłosierdzia". Szczególnym doświadczeniem - dla pięciorga przedstawicieli młodzieży, będzie spowiedź w łagiewnickim konfesjonale, w którym zasiądzie Franciszek.
Wydarzenia Centralne
Miłosierdzie - w różnych jego wymiarach - będzie tematem przewodnim każdego dnia podczas wydarzeń centralnych.
- W dniu otwarcia ŚDM, 26 lipca chcemy powitać młodych z całego świata i otworzyć te dni młodzieży wspólnie ze św. Janem Pawłem II, który jest zarówno jednym z dwojga patronów i apostołów miłosierdzia, a z drugiej strony gospodarzem w Krakowie - mówi ks. Marek Hajdyła z Departamentu Wydarzeń Centralnych.
W czwartek, 28 lipca, odbędzie się powitanie Ojca Świętego w ramach ŚDM. - Chcemy wskazać, że miłosierdzie jest dla nas bramą do świętości i to zaproszenie do świętości jest skierowane także do młodych. Chcemy zachęcić, by nie bać się być świętym i nie bać się naśladować świętych, którzy w swoim życiu do tej świętości dążyli - mówi ks. Hajdyła.
W piątek, 29 lipca, młodzi wraz z papieżem będą uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej. - Można powiedzieć, że jest to droga miłosierdzia - w sensie ścisłym i bezpośrednim to dzieło, którego Pan Jezus dokonał idąc na Kalwarię i dźwigając krzyż, to był akt miłosierdzia - przypomina ks. Hajdyła. Dlatego podczas nabożeństwa rozważania będą nawiązywać do uczynków miłosierdzia. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć młodym, że naśladując Jezusa Miłosiernego powinniśmy czynić miłosierdzie wobec ludzi. 
Temat Miłosierdzia będzie zaznaczony m.in. w podtytułach nazw stacji drogi krzyżowej. 
Nabożeństwo odbędzie się na Błoniach, w stylu rzymskim - papież będzie uczestniczył w drodze krzyżowej przebywając w tym samym miejscu, a grupy młodych ludzi będą sobie przekazywać krzyż od stacji do stacji. Pozostali uczestnicy nabożeństwa pozostaną na swoich miejscach.
Sobota to dzień czuwania z Ojcem Świętym. Spotkanie rozpocznie się od przejścia Franciszka wraz z kilkorgiem młodych ludzi przez Bramę Miłosierdzia. W ten sposób organizatorzy chcą przypomnieć młodym o trwającym Roku Miłosierdzia i o możliwości uzyskania odpustu. - Chcemy pokazać, że źródłem miłosierdzia jest Jezus Chrystus, w tej drodze do niego pomagają nam apostołowie miłosierdzia - św. Jan Paweł II, św. Faustyna, a także prorok naszych czasów, Franciszek. Oni są drogowskazami do Jezusa Miłosiernego i Eucharystycznego, gdyby nie On, bylibyśmy zdolni może do społecznych dobrych czynów, ale nie bylibyśmy zdolni, by świadczyć miłosierdzie wynikające z naszej wiary - wyjaśnia ks. Hajdyła. 
W niedzielę pielgrzymi będą uczestniczyć w Mszy posłania, w której zostaną zachęceni do odkrycia mocy sakramentu chrztu, jako pierwszego momentu spotkania z Bożym miłosierdziem. - Przez chrzest zostaliśmy oczyszczeni z grzechu pierworodnego i wszczepieni do Kościoła. To był pierwszy akt miłosierdzia, którego Bóg w naszym życiu dokonał. Chrzest jest identyfikacją dla wszystkich, którzy będą na ŚDM - gromadzimy się jako ludzie różnych kultur, których jednoczy chrzest - mówi ks. Hajdyła. 
Pielgrzymi zostaną zaproszeni do bycia apostołami miłosierdzia i symbolicznie posłani na cały świat, z ogniem miłosierdzia z Łagiewnik - "iskrą, która ma zapalić cały świat".
Pielgrzymka Miłosierdzia 
Ważnym momentem będzie dla młodych z całego świata także Pielgrzymka Miłosierdzia.
Pielgrzymi będą mogli odbyć Pielgrzymkę Jubileuszową, w ramach ogłoszonego przez Franciszka Roku Świętego, i przejść przez Bramę Miłosierdzia w sanktuarium w Łagiewnikach. Będzie to jedno z najliczniejszych jubileuszowych wydarzeń, odbywających się poza Rzymem.
Brama w Krakowie znajduje się też m.in. w sanktuarium św. Jana Pawła II. Każda zarejestrowana na ŚDM grupa będzie miała przypisany dzień i godzinę, w których będą mogli odwiedzić sanktuaria Jana Pawła II oraz Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi będą szli od sanktuarium św. Jana Pawła II przez kładkę nad Wilgą, do bazyliki Bożego Miłosierdzia. Szacuje się, że oba sanktuaria może pod koniec lipca odwiedzić około 300 tys. pielgrzymów.
- Franciszek pisze, że pielgrzymka odzwierciedla całe nasze życie, bo ono jest nieustannym pielgrzymowaniem. Chcemy pokazać, że w tym pielgrzymowaniu ktoś nas prowadzi, że potrzeba nam Bożego Miłosierdzia i przebaczenia. Kogoś, kto będzie nam wciąż pomagał powstawać i odmładzać się duchowo, a tym kimś jest właśnie Jezus Miłosierny - wyjaśnia ks. Aleksander Wójtowicz, odpowiadający za organizację ŚDM w strefie obu sanktuariów w Łagiewnikach i na Białych Morzach. 
- Nam zależy, żeby do sanktuariów Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II trafili przede wszystkim pielgrzymi spoza Polski, którzy przyjadą tu może jeden jedyny raz - zaznaczyła Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM.
Jak poinformował ks. Wójtowicz, w obu kościołach pielgrzymi będą mogli oddać cześć relikwiom patronów ŚDM - św. Janowi Pawłowi II i św. Siostrze Faustynie oraz pokłonić się przed obrazem Jezusa Miłosiernego. W siedmiu językach usłyszą też wymowne w tym miejscu wezwanie: "Jezu, ufam Tobie". Ponieważ nie wszyscy pielgrzymi będą mogli dokładnie zwiedzić obie świątynie, organizatorzy przygotowali aplikacją mobilną, dzięki której sanktuaria będzie można zwiedzić wirtualnie.
Na błoniach wokół obu sanktuariów będzie stworzona specjalna strefa ciszy, w której w różnych językach będzie odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia. Także w tej lokalizacji znajdzie się jedna ze stref pojednania, gdzie pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi. To właśnie tutaj - w łagiewnickim sanktuarium, w ostatnią sobotę lipca papież Franciszek wyspowiada, w trzech językach, pięcioro młodych pielgrzymów. - To będzie pieczęć Ojca Świętego, który przybędzie do bazyliki i pokaże, że w tym miejscu dokonuje się miłosierdzie przede wszystkim przez konfesjonał - mówi ks. Wójtowicz.
Zbliżając się do bramy miłosierdzia pielgrzymi będą mogli zobaczyć grafiki o św. Janie Pawle II i św. Faustynie, obejrzą także krótki film o Bożym Miłosierdziu - to ma im pomóc w przygotowaniu się do przejścia - w ciszy - przez Bramę Miłosierdzia, znajdującą się w łagiewnickim sanktuarium. - Przejście przez tą bramę ma symbolizować przejście ze stanu grzechu do życia w łasce bożej - przed bramą zostawiamy wszystko co nas brudzi, upokarza i możemy uzyskać odpust zupełny - wyjaśnia ks. Wójtowicz.
- Jednym z naszych duchowych priorytetów jest to, żeby młodzi ludzie mieli okazję skorzystać z sakramentu spowiedzi - także z uwagi na temat spotkania - mówi rzeczniczka ŚDM i dodaje, że taka możliwość będzie przede wszystkim w ponad dwustu miejscach katechez, w których młodzi będą uczestniczyli w parafiach, a także w Bazylice Mariackiej i Parku Jordana, gdzie będzie druga ze stref pojednania.
Pielgrzymka Miłosierdzia w ramach ŚDM odbywać się będzie w dniach 26-29 lipca w godzinach przed i popołudniowych.
Miasto Świętych
Od 18 lipca do 3 sierpnia w krakowskich kościołach na pielgrzymów będą czekali wolontariusze, którzy będą promować jednego z dwunastu świętych, związanych z Krakowem - informuje Zofia Malacina z Sekcji Pastoralnej ŚDM, odpowiedzialna za projekt.
Oprócz poznania życiorysu świętego, młodzi usłyszą także o jego duchowości. - Każdy z tych świętych ma jakąś charakterystyczną cechę, którą chcielibyśmy popularyzować. Każda jest związana z miłosierdziem w sposób pośredni lub bezpośredni - mówi Zofia Malacina. I tak np. opowiadając o Słudze Bożym Piotrze Skardze wolontariusze będą mówić także o sensie jałmużny i przykładowych jej formach. Mówiąc o Bracie Albercie opowiedzą m.in. o modlitwie za potrzebujących, z naciskiem na odwiedzenie chorego bądź osoby potrzebującej w swojej rodzinie i zachęcą do tego, by przyjść do nich ze słowem pocieszenia. Przy Szymonie z Lipnicy będzie poruszony temat odpustów za zmarłych - kiedy można taki odpust uzyskać i jakie są warunki. Przy św. Józefie Sebastianie Pelczarze będzie poruszony temat dziewięciu pierwszych piątków miesiąca - "to jest związane z miłosierdziem wobec siebie samego" - mówi Malacina. Mówiąc o św. Faustynie wolontariusze przypomną o godz. 15.00, jako godzinie miłosierdzia, koronce i trzech obietnicach związanych z jej odmawianiem. 
Wolontariusze będą opowiadać o świętych w kilku językach, m.in. po włosku, hiszpańsku, portugalsku, niemiecku, angielsku, rosyjsku i po polsku.
Szlak Miłosierdzia
Szlak "Śladami Miłosierdzia Bożego" to propozycja podążania mniej znanymi śladami kultu Bożego Miłosierdzia, rozsianymi po Krakowie i okolicach.
Szlak Miłosierdzia został przygotowany z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży, ale ma służyć także wszystkim, którzy pielgrzymują do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w inne dni roku. - Rocznie do Łagiewnik przyjeżdża ponad 2 mln osób. Ale poza Łagiewnikami jest w okolicy wiele obiektów, nie tylko sakralnych, związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Chcielibyśmy pokazać je pielgrzymom - wyjaśnia Joanna Zając, koordynator ds. promocji w Departamencie Komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, współautorka projektu Szlaku Miłosierdzia Bożego. 
Jak dodaje, "Pielgrzym - turysta, który przyjedzie na ŚDM, to osoba emocjonalnie zaangażowana w pobyt tutaj. Wskazanie mu miejsc związanych z kultem Bożego Miłosierdzia sprawi, że będzie chciał wrócić do Krakowa. I, co więcej - poleci te obiekty innym".
Przewodnikami na Szlaku, obok św. s. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, będą także m.in. św. Jadwiga Królowa, św. Kinga, św. Jacek Odrowąż, św. Jan Kanty, św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Brat Albert Chmielowski. Trasa zostanie wytyczona przez obiekty sakralne, muzea, miejsca lokalizacji dzieł sztuki, miejsca publiczne i ulice w Krakowie, Wadowicach, Starym Sączu i Oświęcimiu. Stąd Szlak jest dedykowany nie tylko dla osób przyjeżdżających do Małopolski z powodów religijnych, lecz także zainteresowanych m.in. historią zakonów, rozwojem kultu świętych, stylami architektonicznymi lub miejscami ważnymi dla historii Polski. 
Plan zakłada wyróżnienie kilku tras tematycznych, których tematem przewodnim będzie np. architektura sakralna, krakowskie klasztory, relikwie świętych. Każdy przystanek na Szlaku będzie zawierał tablicę z krótkim opisem miejsca i kodem internetowym. W ramach projektu przygotowywane są przewodniki i strona internetowa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oto najważniejsze wydarzenia w czasie ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.