Prymas: chcemy, by w młodych pozostał entuzjazm
Chcemy, by po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, pozostał w młodych entuzjazm i żywa wiara - powiedział w czwartek w Gnieźnie (Wielkopolskie) prymas Polski abp Wojciech Polak.
Gniezno przygotowuje się do przyjęcia ok. 1 tys. pielgrzymów z całego świata.
Jak stwierdził w trakcie konferencji prasowej prymas Polak, poprzedzające uroczystości w Krakowie dni w diecezjach, to "prolog i ostatnia prosta przed ŚDM".
"Jest to ostatnia prosta dlatego, że to z diecezji pielgrzymi wyjeżdżają do Krakowa. To też prolog, bo już tutaj rozpoczynamy świętowanie Światowych Dni Młodzieży - także przez bardzo bogaty program spotkań, przygotowywanych w parafiach, miastach i wioskach naszej diecezji. To swojego rodzaju wprowadzenie w ducha ŚDM, bo będzie to pierwsze zetknięcie młodych ludzi z Polską i z Kościołem w Polsce" - wyjaśnił prymas.
"Chcemy, by po tych Światowych Dniach Młodzieży, w młodych pozostał entuzjazm, żywa wiara. By efektem było odnalezienie przez nich swojego miejsca w Kościele i przede wszystkim to, co pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość: żeby młodzi uwierzyli w słowa św. Jana Pawła II, że do nich należy przyszłość i od nich zależy przyszłość" - dodał.
Tegoroczne, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbywać się będą pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
"Wiemy, że papież Franciszek zaprasza młodych do Krakowa, wzywając ich do tego, by byli miłosierni. Tegoroczne ŚDM wpisują się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Temat Bożego Miłosierdzia, jego przeżywanie poprzez uczynki miłosierdzia, będą obecne zarówno na etapie diecezjalnym, jak i tym w Krakowie" - mówił prymas.
Abp Wojciech Polak przypomniał, że elementem wizyty Ojca Świętego w Polsce będzie także jego obecność na Jasnej Górze. 28 lipca papież Franciszek odprawi tam mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, wieńczącą tegoroczne, jubileuszowe obchody.
"Pragnieniem Ojca Świętego, jakąś odpowiedzią również na nasze pragnienia było to, abyśmy spotkali się na Jasnej Górze na dziękczynieniu za 1050. rocznicę chrztu Polski. Jak 50 lat temu oczekiwaliśmy papieża Pawła VI, który nie mógł przybyć, tak i tym razem chcemy, by jubileusz chrztu Polski był obchodzony wraz z Ojcem Świętym" - powiedział prymas.
Abp Wojciech Polak dodał, że uroczystości w Częstochowie będą czasem dziękczynienia za 1050 lat chrztu, refleksji nad współczesnymi zobowiązaniami wynikającymi z wydarzenia sprzed 1050 lat, oraz okazją do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbyły się w kwietniu w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i Poznaniu. Te trzy miejsca wskazywane są przez historyków jako prawdopodobne lokalizacje chrztu Mieszka I w 966 roku.
Na dni w diecezji przed ŚDM, do Gniezna i dekanatów całej archidiecezji przyjadą grupy z Czech, Mozambiku, Francji, USA, Libanu, Wenezueli, Australii, Niemiec, Kanady, Kazachstanu i Holandii a także młodzi pielgrzymi z Ukrainy i z Angoli. W sumie będzie to ok. 1 tys. osób.
Goście odwiedzą m.in. Biskupin i odnowią przyrzeczenia chrzcielne na Polach Lednickich. Wezmą też udział w widowisku plenerowym w Murowanej Goślinie, nawiązującym do jubileuszu chrztu Polski, oraz we wspólnym świętowaniu na gnieźnieńskim stadionie żużlowym.
Skomentuj artykuł