Świeccy będą włączeni w wybór biskupa. Czy Watykan zareaguje?

Świeccy będą włączeni w wybór biskupa. Czy Watykan zareaguje?
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI / tk

Kapituła metropolitalna w Paderborn postanowiła, że „zgodnie ze wskazaniami Drogi Synodalnej” powinien mieć miejsce możliwie najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera, który poprosił papieża o wcześniejsze zwolnienie z obowiązków.

Kapituła Metropolitalna w Paderborn poinformowała w komunikacie prasowym, że podjęła decyzję o zaangażowaniu świeckich w najbliższe wybory kandydata na biskupa. Do tej pory za wybór kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn, zgodnie z postanowieniami konkordatu, odpowiedzialna była Kapituła Metropolitalna, składajca się wyłącznie z duchownych.

DEON.PL POLECA
Już w lutym Kapituła przyjęła z zadowoleniem zalecenia trzeciego zgromadzenia synodalnego dotyczące procedury mianowania biskupa większością głosów. Podczas obecnego, czwartkowego posiedzenia (9 czerwca 2022 r.), członkowie Kapituły podjęli decyzję, w jaki sposób - zgodnie z wytycznymi Drogi Synodalnej - umożliwić jak najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera w ramach obowiązujących norm prawnych. Komunikat prasowy nie mówi, jak konkretnie mogłaby wyglądać procedura ewentualnego udziału świeckich w wyborze biskupa.

Odpowiedź Watykanu

Obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 377 stwierdza, że „Papież mianuje biskupów w sposób nieskrępowany albo zatwierdza wybranych zgodnie z prawem” i dalej zaznacza, iż „Nie udziela się na przyszłość władzom świeckim żadnych uprawnień i przywilejów dotyczących wyboru, nominacji, prezentowania lub wyznaczania biskupów”. Można zatem oczekiwać stanowczej decyzji Stolicy Apostolskiej na kroki podejmowane przez diecezję Paderborn.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Świeccy będą włączeni w wybór biskupa. Czy Watykan zareaguje?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.