Watykan. Weszła w życie reforma Kurii Rzymskiej dokonana przez papieża Franciszka
Po dziewięciu latach przygotowań papież Franciszek wprowadził w życie reformę Kurii Rzymskiej. Na czele jednej z nowo utworzonych kongregacji stanął kardynał Konrad Krajewski.
Na mocy nowej konstytucji apostolskiej papieża Franciszka "Praedicate Evangelium", reformującej Kurię Rzymską, w Watykanie powstały dykasterie, zastępujące dotychczasowe kongregacje i papieskie rady. Dokument wszedł w życie w niedzielę i zastąpił dotychczas obowiązującą konstytucję św. Jana Pawła II z 1988 roku "Pastor bonus".
Jedna z istotnych zmian, to powstanie Dykasterii ds. Ewangelizacji, która została utworzona z dawnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Powstała też Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia. Na jej czele stanął papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.
W konstytucji Franciszek napisał: „Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia, zwana też Urzędem Dobroczynności Apostolskiej, jest szczególnym wyrazem miłosierdzia i wychodząc od opcji na rzecz ubogich, słabych i wykluczonych, prowadzi we wszystkich częściach świata dzieło pomocy i wsparcia dla nich w imieniu Papieża Rzymskiego, który w przypadkach szczególnej nędzy lub innej potrzeby osobiście organizuje pomoc, która ma być przydzielona”.
Na oficjalnej watykańskiej stronie Vatican.va opublikowano "mapę" nowej Kurii Rzymskiej, zreformowanej przez papieża. W jej skład wchodzi łącznie 56 instytucji. Jest wśród nich, tak jak dotąd, Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Powstało łącznie 16 dykasterii, w tym: Nauki Wiary, Kościołów Wschodnich, Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Spraw Kanonizacyjnych, Biskupów, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Popierania Jedności Chrześcijan, Dialogu Międzyreligijnego, Kultury i Edukacji, ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Tekstów Legislacyjnych, ds. Komunikacji.
Nad reformą Kurii Rzymskiej papież pracował prawie 9 lat, a pomagała mu w tym Rada Kardynałów, reprezentująca purpuratów ze wszystkich kontynentów. To pierwszy taki organ doradczy, powołany w Watykanie.
Skomentuj artykuł