Oficjalne wydanie konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium" papieża Franciszka

Oficjalne wydanie konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium" papieża Franciszka
Papież Franciszek (fot. VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA/PAP)
KAI/mk

Na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” ukazała się oficjalna i ostateczna wersja (editio typica) konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”, w której papież Franciszek zreformował Kurię Rzymską. Ogłoszony 19 marca dokument wejdzie w życie 5 czerwca.

Poprawiono w nim błąd w artykule 93, w którym znalazło się sformułowanie: „nadzwyczajna forma rytu rzymskiego”, choć w ubiegłym roku papież stwierdził, że istnieje jedna forma tego rytu.

W wersji z 19 marca konstytucja stwierdzała, że Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „zajmuje się regulacjami i dyscypliną w odniesieniu do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego”. Dwa dni później na konferencji prasowej w Watykanie bp Marco Mellino, sekretarz Rady Kardynałów, która przygotowywała konstytucję od 2013 roku, przeprosił za ten błąd. Wytłumaczył, że przeoczył zapis, który wprowadzono do tekstu na wcześniejszym etapie jego redakcji i nie zmienił go po tym, jak w liście apostolskim motu proprio „Traditionis custodes” z lipca 2021 roku papież zdecydował, że liturgia posoborowa, sprawowana według ksiąg liturgicznych zatwierdzonych „przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II”, jest „jedynym wyrazem lex orandi rytu rzymskiego”.

Biskup Mellino zapowiedział, że błędne sformułowanie zostanie poprawione jeszcze przed oficjalną publikacją tekstu konstytucji w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano” i jej tłumaczeń na inne języki.

Obecnie w artykule 93 znajduje się następujące zadanie: „Dykasteria zajmuje się regulacjami i dyscypliną świętej liturgii w odniesieniu do używania – przyznanego zgodnie z ustalonymi zasadami – ksiąg liturgicznych sprzed reformy Soboru Watykańskiego II”.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Oficjalne wydanie konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium" papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.