Święta Bożego Narodzenia w Licheniu

Święta Bożego Narodzenia w Licheniu
Wnętrze Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu (fot. Marcin Derucki / wikipedia.pl)
8 lat temu
Robert Adamczyk / Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Kolacja wigilijna, wspólne śpiewanie kolęd, pasterka oraz zwiedzanie sanktuarium są najważniejszymi punktami turnusu świąteczno - noworocznego, który po raz dziewiąty organizowany jest w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Licheniu Starym.

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i wspólnego przeżywania najważniejszego wydarzenia dla chrześcijan, czyli przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie większość z nas spędzi ten okres w zaciszu domowego ogniska, wśród najbliższych. Jednak dla tych, którzy chcieliby odpocząć od gotowania, sprzątania i wszystkich czynności związanych z przygotowaniem świąt, licheńskie sanktuarium przygotowało możliwość spędzenia ich u stóp Matki Bożej.

- Organizujemy te święta, aby ludzie mogli przeżyć je bardziej pobożnie w duchu refleksji, zastanowienia. Świat, w którym żyjemy sprawia, że ludzie nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Dlatego postanowiliśmy zorganizować święta dla tych, którzy chcieli by się nieco zatrzymać, pobyć ze sobą i zastanowić nad tym wszystkim co jest w życiu ważne, a na co często nie ma czasu na co dzień - powiedział ks. Krzysztof Jędrzejewski, Przełożony Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

Goście podczas pobytu w sanktuarium zamieszkają w Domu Pielgrzyma "Arka" znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie licheńskiej bazyliki mniejszej: "Pielgrzymi do Lichenia przyjeżdżają na wigilię. Czasami przyjeżdżają dzień wcześniej, ale większość przyjeżdża wieczorem przed samą wigilią. - wyjaśnił ks. Jędrzejewski.

Na stole wigilijnym znajduje się tradycyjnie 12 potraw. W trakcie wieczerzy wigilijnej, która rozpocznie się o godzinie 19:30 modlitwą prowadzoną przez księży marianów, będą uczestniczyć wszyscy goście. Przy wigilijnym stole nie zabraknie także śpiewu kolęd oraz prezentów:

- Staramy się, aby nasi goście otrzymali mały podarunek, pamiątkę z pobytu w sanktuarium. To są oczywiście prezenty symboliczne. Jest to najczęściej upominek w postaci obrazka Matki Bożej Licheńskiej, który będzie tym osobom przypominał udział w świętach w tym miejscu. Także ludzie, którzy przyjeżdżają do nas, częstokroć w gronie w większym, rodzinnym gronie, także przywożą ze sobą prezenty po to, żeby je położyć pod choinką - oczywiście podpisane. I gdy się pojawi się osoba św. Mikołaja wszystkie upominki są rozdawane - dodał ks. Jędrzejewski.

O północy wszyscy wspólnie udadzą się przed Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej na uroczystą pasterkę. Ogromną radością dla najmłodszych jest stajenka betlejemska z postaciami Matki Bożej, św. Józefa, Jezusa leżącego w żłobie, pasterzy i zwierząt w rzeczywistych rozmiarach. Znajduje się ona po lewej stronie ołtarza głównego. Świąteczną atmosferę potęguje także zapach świeżego siana i świerków otaczających stajenkę. 

Część gości przyjeżdża do sanktuarium tylko na trzy świąteczne dni, po których odjeżdżają do swoich domów. Jednak część z nich zostaje aż do sylwestra, aby w Licheniu powitać nowy rok.

Tradycją sanktuaryjnych bali sylwestrowych jest to, że są one bezalkoholowe. Nie inaczej będzie także w tym roku. Goście będą żegnać stary i witać nowy rok przy akompaniamencie zespołu muzycznego, a o północy udadzą się do bazyliki, gdzie punktualnie o 24:00 wezmą udział we Mszy św. 

- Bardzo często zdarza się, że osoby, które przyjeżdżają do Lichenia na święta, otrzymują ten wyjazd w prezencie od najbliższych, np. z okazji imienin lub jakiegoś jubileuszu. To dla nich wielka radość gdy mogą powiedzieć, że  ktoś im zasponsorował pobyt, po to, aby mogli tutaj spokojnie się pobawić i pomodlić - dodał ks. Jędrzejewski.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia w licheńskim sanktuarium spędzi około 100 osób. Chęć powitania 2012 roku na terenie sanktuarium zadeklarowało około 150 osób. Licheńskie turnusy świąteczno-noworoczne mają już dziewięcioletnią tradycję. Wśród osób, które decyduj asie w taki sposób spędzić świata są zarówno całe rodziny, jak i osoby samotne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Święta Bożego Narodzenia w Licheniu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Święta Bożego Narodzenia w Licheniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.