Święta Faustyna doktorem Kościoła?

Święta Faustyna doktorem Kościoła?
Siostra Faustyna Kowalska
KAI / pz

Św. s. Faustyna doktorem Kościoła - z taką inicjatywą chcą wystąpić organizatorzy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbędzie się w dniach 1-5 października w Krakowie-Łagiewnikach.

Tytuł doktora Kościoła nadawany jest świętym odznaczającym się wybitną myślą na polu wiary i moralności oraz autentyczną pobożnością. - Św. Faustyna Kowalska przypomniała wielką prawdę o Bożym Miłosierdziu, które jest źródłem nadziei dla całego świata. Swoją misję potwierdziła głębokim życiem wewnętrznym i mistycznym zjednoczeniem z Bogiem. Jan Paweł II nazwał ją Apostołką Bożego Miłosierdzia, ponieważ nadal pełni misję w Kościele i w świecie zbliżając ludzi do Boga - przypominają organizatorzy kongresu.

Tytuł doktora Kościoła przyznawany jest przez papieży. Nadano go ponad 30 świętym. Jeżeli Benedykt XVI przychyli się do prośby organizatorów kongresu to św. Faustyna Kowalska byłaby czwartą kobietą w tym gronie i pierwszą osobą narodowości polskiej.

Nadanie tytułu doktora Kościoła św. Faustynie Kowalskiej może być jednym z wielu owoców II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie to będzie przebiegać pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei" i odbędzie się w dniach 1 - 5 października. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu.

Na internetowej stronie Kongresu (www.wacom2011.pl) zarejestrowało się ok. 1,3 tys. osób, które reprezentują wszystkie części świata - Europę (Francja, Hiszpania, Irlandia, Lichtenstein, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), Amerykę Południową (Argentyna, Kolumbia, Peru, Wenezuela), Środkową (Dominikana i Haiti) i Stany Zjednoczone, Afrykę (Kamerun, Nigeria, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej), Azję (Chiny, Filipiny, Indie, Liban, Malezja), Australię i Fidżi na Oceanie Spokojnym. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeckie; głównie kobiety (ok. 70 proc.). Najstarszy uczestnik ma prawie osiemdziesiąt lat - najmłodsi mogliby być jego prawnukami.

Kongresowe wystąpienia otworzy i zamknie kard. Stanisław Dziwisz, gospodarz II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który jest odpowiedzialny za kult miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach i przez długie lata towarzyszył kard. Karolowi Wojtyle - bł. Janowi Pawłowi II ucząc się od niego nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

W programie znajdą się także referaty, homilie i wystąpienia: kard. Christopha Schönborna z Wiednia, kard. Stanisława Ryłko - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Philippe’a Barbarina z Lyonu, kard. Petera Erdö z Budapesztu, bp. Martina Uzoukwu z Minna w Nigerii, kard. Kazimierza Nycza z Warszawy oraz świadectwa Zuq Spancy z Kosowa, S. Marie Simone-Pierre z Francji, Josephine Dalmoro z Indii czy międzynarodowej wspólnoty Cenacolo pomagającej młodym narkomanom i alkoholikom.

Oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium, zaplanowano także ekumeniczną modlitwę za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Kongresowi towarzyszyć będą ponadto koncerty i spotkania z krakowianami w wielu parafiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święta Faustyna doktorem Kościoła?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.