Święto Zmarłych czy Wszystkich Świętych?

Święto Zmarłych czy Wszystkich Świętych?
(fot. sxc.hu)
7 lat temu
Jan Maria Szewek OFM

Jak co roku przed 1 listopada w mediach pojawia się wiele publikacji związanych z przemijaniem, śmiercią, zmarłymi i życiem po życiu. Wszędzie w nich jest również wytłumaczenie, skąd zainteresowanie redakcji taką tematyką. Jednak nie wszyscy informują o zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych. Niektórzy piszą o "Święcie Zmarłych". Jak wytłumaczyć tę rozbieżność terminów? Czy te określenia można uznać za synonimy?

Aby kompetentnie odpowiedzieć na to pytanie, nie trzeba studiować teologii. Wystarczy mieć zasób wiadomości dziecka pierwszokomunijnego. Uważający na lekcjach religii ośmiolatek wie, że każdy święty jest zmarłym, ale nie każdy zmarły jest świętym. A zatem, jeśli chcielibyśmy pozostać przy terminie "Święto Zmarłych", to powinniśmy używać tego określenia nie na dzień 1 listopada, ale na 2 listopada, bo wtedy właśnie wspominamy wszystkich zmarłych.

Skąd zatem wziął się termin "Święto Zmarłych" na określenie Uroczystości Wszystkich Świętych? Z odpowiedzią przychodzi niezawodna wolna encyklopedia "Wikipedia": "Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Święto Zmarłych czy Wszystkich Świętych?
Komentarze (6)
M
mola
10 grudnia 2014, 02:45
Dlaczego publikujecie tak bezuzyteczne wypowiedzi  i promujecie dennosc przedstawicieli naszego spoleczenstwa, a moze o to wlasnie chodzi, a moze prosci ludzie nie posiadaja juz nic do zaoferowania oprocz wlasnej glupoty.
Z
Zofia
23 października 2014, 18:05
[url]https://sprzataniegrobow.waw.pl/?warto-wiedziec[/url] Tu jest w jasny sposób opisana różnica pomiedzy świętem "Wszystkich Świętych" a "Świętem Zmarłych" które przypada na 2 listopada.
X
xqar
14 października 2013, 11:19
Ja uważam, że władze PRL postąpiły bardzo słusznie wymuszając na kościele organizowanie święta zmarłych bo bez tego nie byłoby długiego weekendu.
L
Lidia
2 listopada 2012, 06:39
 użyte porównanie uważam za dużą nadinterpretację - skoro coś jest w stanie zrozumieć wspomniany ośmiolatek, to dla czego autor artykułu nie bierze pod uwagę, że stwierdzenie "każdy święty jest zmarłym" może być grubym nadużyciem.  Głęboko wierzę, że osoby które mogą zostać uznane za święte chodzą i w dzisiejszych czasach po ziemi i dobrze się mają. Nie potrzebo na to glejtu od papierza.
P
Pobudka
1 listopada 2012, 21:23
Napisano w artykule :" Uwazając na lekcjach religii ośmiolatek wie ,że każdy święty jest zmarłym". Czy to prawda czy tez religia katolicka diametralnie zmieniła postrzeganie świętego ? Otóż, czytając Pismo Święte widzimy że Swiętymi byli w nich OSOBY ŻYWE. Wielokrotnie w Listach (np. do Kolosan 1:2 czy też Hebrajczyków 13:24) przekazywano chrześcijanom w tych zborach pozdrowienia jako świętym. Człowiek martwy nie zaliczał się jako święty ale człowiek żywy. Kościół przekręcił ten przekaz biblijny.
M
Monika
30 października 2012, 16:35
Gratuluję plagiatu! http://manipularz.pl/telewizja-poganska/

Skomentuj artykuł

Święto Zmarłych czy Wszystkich Świętych?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.