Święty Maksymilian Maria Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej. "Zabiegało o to wiele środowisk"

Święty Maksymilian Maria Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej. "Zabiegało o to wiele środowisk"
(fot. PAP/Jan Graczyński)
PAP / pch

Św. Maksymilian Kolbe został ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej. Podczas uroczyści 77. rocznicy śmierci męczennika, które we wtorek odbywają się w byłym niemieckim KL Auschwitz, dekret Kościoła odczytał gwardian klasztoru franciszkańskiego w Harmężach o. Piotr Cuber.

O. Piotr, inicjator uznania św. Maksymiliana za patrona, w rozmowie z PAP powiedział, że zabiegało o to wiele środowisk. "Wpierw uzyskały zgodę starostwa. Zarząd powiatu wystąpił później o to do biskupa diecezji bielsko-żywieckiej. Wniosek uzyskał akceptację Episkopatu Polski i przez Nuncjaturę trafił do Watykanu. Po jego rozpatrzeniu prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podpisał odpowiedni dekret" - powiedział o. Cuber.

Dekret został odczytany przed mszą św., której w dniu 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana przy bloku 11 w byłym obozie Auschwitz przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Uczestniczą w niej setki wiernych, w tym m.in. rodzina św. Maksymiliana Joanna i Marek Woźniakowie. Są także byli więźniowie Auschwitz.

Bezpośrednio przed uroczystością wicepremier Beata Szydło powiedziała dziennikarzom, że św. Maksymilian jest wrośnięty w oświęcimską ziemię poprzez swoje męczeństwo i to, że tu - w niemieckim obozie Auschwitz - dał świadectwo największej wartości: bezgranicznej i bezinteresownej miłości do drugiego człowieka.

"Oddał swoje życie za innego człowieka. To wielki testament dla współczesnych. Postać św. Maksymiliana powinna wskazywać nam drogę. Nią powinniśmy podążać" - mówiła.

DEON.PL POLECA

Wicepremier przypomniała, że honorowym obywatelem tej ziemi jest św. Jan Paweł II. "Teraz mamy szczególnego patrona - św. Maksymiliana. Dla ziemi oświęcimskiej takie dwie postaci wielkich Polaków to wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie" - dodała.

Rajmund Kolbe urodził się w 1894 r. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów i przyjął imię Maksymilian Maria. Był założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej XX w. i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie koło Warszawy, założycielem ruchu maryjnego pod nazwą "Rycerstwo Niepokalanej".

Franciszkanin został deportowany do Auschwitz z więzienia na Pawiaku 28 maja 1941 r. Dwa miesiące później z obozu uciekł więzień Zygmunt Pilawski. Za karę zastępca komendanta Karl Fritzsch zarządził apel. Wybrał dziesięciu więźniów i skazał ich na śmierć głodową. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek, który bardzo rozpaczał. O. Maksymilian wyszedł z szeregu i poprosił Fritzscha, by wybrał jego. Esesman zgodził się.

Kolbe po dwóch tygodniach męki wciąż żył. 14 sierpnia 1941 r. został uśmiercony przez niemieckiego więźnia-kryminalistę Hansa Bocka, który wstrzyknął mu zabójczy fenol.

Św. Maksymilian jest patronem diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były niemiecki obóz Auschwitz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Pytlarz

Męczennik z Auschwitz wciąż troszczy się o ludzkie życie

„Święty Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej popularnych świętych. W Polsce jest około 170 parafii i około 300 kaplic noszących jego imię. (…) Pierwsze świadectwa...

Skomentuj artykuł

Święty Maksymilian Maria Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej. "Zabiegało o to wiele środowisk"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.