Syberia: otwarto katolicki ośrodek diecezjalny

Syberia: otwarto katolicki ośrodek diecezjalny
Wspólnota katolików w Nowosybirsku (for. Barbara Rybus/jasj/DEON.pl)
7 lat temu
KAI / ad

Ta nowa struktura jest darem dla całego miasta, nie tylko dla wspólnoty katolickiej - powiedział nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkovič o nowym ośrodku diecezjalnym, otwartym 8 listopada w Nowosybirsku. Miejscowy biskup Joseph Werth SI zaznaczył, że dla tutejszych wiernych "ważne jest czuć obecność Kościoła".

Placówka zajmuje powierzchnię prawie 2,2 tys. metrów kwadratowych i winna zaspokoić coraz większe potrzeby rozwijającej się wspólnoty katolickiej w tym mieście i okolicach. Potrzebom tym nie jest już w stanie stawić czoła ani katedra, wzniesiona zaledwie 10 lat temu, ani przylegające do niej pomieszczenia.

Zdaniem bp. Wertha, potrzeby religijne wspólnoty katolickiej na terenie tej diecezji, rozciągającej się na obszarze ponad 2 mln km kw., ciągle jeszcze są trudne do pełnego zaspokojenia właśnie ze względu na ogromne przestrzenie, jakie wierni muszą tu pokonywać.

W uroczystości otwarcia ośrodka wzięli udział wszyscy pozostali biskupi katoliccy Rosji: abp Paolo Pezzi z Moskwy, Clemens Pickel z Saratowa i Cyryl Klimowicz z Irkucka.

Bp Werth wyraził przekonanie, że nowa placówka wniesie znaczący wkład do dialogu katolicko-prawosławnego. Nowe przestrzenie, w tym duża sala konferencyjna, biblioteka i siedziba diecezjalnego oddziału Caritas, umożliwią organizowanie spotkań kulturalnych i społecznych, znajdzie tam także nowe studia diecezjalna rozgłośnia "Radio Kana", dzięki czemu orędzie Kościoła dotrze do najodleglejszych zakątków Syberii.

Patronem ośrodka jest ks. Aleksander Chira - miejscowy kapłan, który wiele lat spędził w łagrach sowieckich. Ze względu na swe wielkie świadectwo przeciwstawiania się prześladowaniom uważany jest za męczennika i jeszcze dziś jest przykładem odwagi dla katolików rosyjskich.

Bp Werth podziękował międzynarodowej organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", która dała środki na powstanie nowej placówki. "Bez was nigdy byśmy tego nie zrobili" - podkreślił rządca diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syberia: otwarto katolicki ośrodek diecezjalny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Syberia: otwarto katolicki ośrodek diecezjalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.