Symbolika Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej
Symbolika Grobu Pańskiego w warszawskiej Katedrze Polowej WP nawiązuje do życia Jana Pawła II. Nad grobem są umieszczone jego fotografie i Stary Testament otwarty na proroctwie Izajasza o "Cierpiącym Słudze Pańskim i obietnicy Zmartwychwstania".
"Symbolika Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP w tym roku nawiązuje do sługi Bożego Jana Pawła II - wiernego naśladowcy Chrystusa" - powiedział PAP proboszcz katedry ks. płk Robert Mokrzycki.
Jak wyjaśnił, przesłanie Grobu Pańskiego jest takie, że "Jezus z Nazaretu był i jest tym, na którym wypełniły się proroctwa Starego Testamentu, szczególnie Księgi Rodzaju oraz księgi proroka Izajasza - pieśń o Cierpiącym Słudze Pańskim".
Dzieło odkupienia - jak podkreślił ks. Mokrzycki - "dokonało się i nadal się spełnia". Zaznaczył jednocześnie, że Jan Paweł II w swoim nauczaniu przypomina, że "w Krzyżu Chrystusa nie tylko odkupienie dokonało się przez cierpienie, ale samo cierpienie ludzkie zostało odkupione".
Proboszcz Katedry Polowej podkreślił też, że przez 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II "byliśmy świadkami, jak z biegiem lat stawał się on coraz głębiej uczestnikiem krzyża i śmierci Jezusa Chrystusa". Dodał, że w najbliższym czasie - w święto Bożego Miłosierdzia będziemy świadkami urzędowego potwierdzenia, że Jan Paweł II jest już uczestnikiem także Chrystusowego Zmartwychwstania".
Zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II (1 maja) stała się inspiracją do tego, że symbolika Grobów Pańskich w wielu kościołach warszawskich nawiązuje do osoby papieża, tak jest też w warszawskiej bazylice Św. Krzyża.
Skomentuj artykuł