Sympozjum o sektach i ruchach religijnych

Sympozjum o sektach i ruchach religijnych
(fot. cartmanericjam / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

"Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?" - to temat ogólnopolskiego sympozjum poświęconego sektom i nowym ruchom religijnym. Odbyło się ono 15 listopada w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Uczestnicy zastanawiali się nad zagrożeniami psychiczno - duchowymi oraz możliwościami przeciwdziałania sektom w aspekcie praktycznym, prawnym, psychologicznym, pedagogicznym, filologicznym i medioznawczym.

Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. pisarka Małgorzata Nawrocka, prof. dr hab. Maciej Szostak (UW), Małgorzata Więczkowska (edukacjamedialna.pl), dr Katarzyna Tempczyk (UKSW), Anna Łobaczewska (RORiJ, FECRIS).

Małgorzata Nawrocka zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę na problem samozbawienia, kultu mocy i teorii bezpiecznego kosmosu we współczesnej literaturze. Prelegentka dokonała analizy popularnej serii książek o Harrym Potterze i literatury wampirycznej. Nawiązała do nauczania obecnego papieża Benedykta XVI, który w 2005 r. jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział: "Harry Potter to książka, która zabija chrześcijaństwo w duszy człowieka zanim się ono narodzi". Nawrocka zauważyła, że do czasów współczesnych twórcy literatury mieli ambicję, by książka odgrywała rolę pedagogiczną. Wskazywano na wzorce osobowe, autorytety, ponieważ książka była także po to, by wychowywać. Fascynacja okultyzmem i New Age spowodowała, że literatura straciła swój walor pedagogiczny. Cytując o. Aleksandra Posackiego prelegentka podkreśliła, że kiedyś książka wprowadzała czytelnika w człowieczeństwo, a dziś inicjuje go w antyludzkie utopie. "Nie ma wielu prawd. Prawda jest jedna. Oddychanie Prawdą chrześcijańską jest tym, co jest najbardziej korzystne dla zdrowia duchowego człowieka" - zakończyła Nawrocka.

Prof. Maciej Szostak z Uniwersytetu Wrocławskiego zwrócił uwagę na fakt trudności ujęcia w systemie prawnym problemu powstawania nowych ruchów i ich szkodliwego wpływu na dzieci i młodzież. Zauważył, że ważnym elementem walki z psychomanipulacją jest informowanie młodego pokolenia o jej istnieniu i sposobach działania. Nie chodzi o to, by wywoływać lawinę strachu, ale by dzięki świadomości istnienia zagrożeń uchronić przed niebezpieczeństwem.

DEON.PL POLECA

Małgorzata Więczkowska z portalu eduakcjamedialna.pl wskazała na ukryte zagrożenia dla dzieci i młodzieży w przekazach medialnych. Główny problem polega na tym, że media dzisiaj promują popkulturę, zamiast kulturę wysoką. "Media mają bardzo silny wpływ na wychowanie, formację, samowychowanie. Niestety obserwując przekaz medialny zauważamy, że w mediach brakuje programów edukacyjnych" - stwierdzila Więczkowska. Media we współczesnym świecie zamiast informować o zagrożeniach płynących z okultyzmu, czy magii wprowadzają w sposób ukryty w świat ezoteryzmu, erotyzmu, okultyzmu. Ten ukryty zabieg polega na ukazywaniu rytuałów okultystycznych w formie zabawy. Prelegentka w obrazowy sposób przedstawiła sposoby przemycania w bajkach dla dzieci oraz w muzyce tematów satanistycznych i okultystycznych. Takie działanie ma na celu zabijanie wrażliwości na zło. "Na media nie można patrzeć bezkrytycznie. Rodzice muszą interesować się tym, co oglądają dzieci. Tylko w ten sposób można je uchronić przed odwrażliwieniem na zło" - zakończyła prelegentka.

Dr Katarzyna Tempczyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła sytuację dzieci w religijnej grupie "Rodzina Miłości". Sekta ta propaguje kontrowersyjną swobodę seksualną. Działalność tej grupy została w wielu krajach na świecie zakazana i uznana za niebezpieczną, ponieważ promuje kazirodztwo i pedofilię. Sekta uważała za najważniejsze prawo miłości rozumianej jako współżycie seksualne. Członkowie uważają, że prawo miłości nie może być ograniczane wiekiem, a każdy kto odmawia komuś współżycia, gdy ten o to prosi, popełnia zbrodnię przeciwko miłości. Członkowie werbują nowych zwolenników w bardzo niewinny sposób: proponują nauczanie języków obcych i pomoc w walce z narkomanią. Prelegentka przytaczała świadectwa osób, które będąc członkami sekty doświadczyły molestowania seksualnego w dzieciństwie. Wiele z tych osób cierpiało na depresję, miało myśli samobójcze oraz odebrało sobie życie.

Przedstawicielka Ruchu Obrony Rodziny i Jednostki oraz Europejskiej Federacji Ośrodków ds. Badania i Informacji o Sektach Anna Łobaczewska zwróciła uwagę na trudne losy młodych ludzi i szkody odniesione przez nich w skutek przynależności do sekt. Uzależnienia od narkotyków, alkoholu i seksu, zrujnowane życie rodzinne, zniszczona psychika, stany depresyjne, wyniszczenie fizyczne, zatrzymanie się w rozwoju intelektualnym, samobójstwa to tylko niektóre szkody, jakie odnoszą młodzi ludzie będący członkami sekt.
Na zakończenie sympozjum odbyły się warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Więczkowską na temat: "Manga i anime - japońskie komiksy, ubogaceniem czy zagrożeniem dla dzieci i młodzieży" oraz przez dr. Aleksandrę Kuźmę z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie na temat: "Czy Body Modification może stać się kultem ciała?"

Sympozjum wpisuje się w Rok Praw Dziecka ustanowiony przez Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Organizatorzy twierdzą, że trwający Rok Korczakowski stał się okazją, by tegoroczne toruńskie sympozjum skoncentrować wokół problematyki dzieci uwikłanych w sekty oraz inne duchowo - psychiczne niebezpieczeństwa. Rozwojowi dzieci i młodzieży zagrażają dziś, nie tylko przejawy przemocy o charakterze religijno - duchowym, obecne w licznych grupach kolokwialnie zwanych "sektami", ale także różnorakie formy patologii i destrukcji występujące w nowoczesnych sposobach korzystania z alternatywnych prądów kulturowych o charakterze psychiczno - mistycznym: ezoteryzm, okultyzm, magia, New Age itp.

Organizatorami sympozjum są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Centrum Badań nad Mniejszościami Religijnymi, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Toruniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sympozjum o sektach i ruchach religijnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.