Synod: młodzież, wolność, ekumenizm i media

Synod: młodzież, wolność, ekumenizm i media
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Młodzież, wolność, pojęcie grzechu, ekumenizm i rola mediów w dziele nowej ewangelizacji - to jedne z wielu wątków poruszanych podczas ostatnich dwóch dni XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego w Watykanie.

Arcybiksup Dublin, kard. Diarmuid Martin, wezwał Kościół do większego zwrócenia uwagi na młodzież. - Młodzi ludzie, którzy poszukują wiary, często czują się osamotnieni w swoich poszukiwaniach - powiedział irlandzki hierarcha. Często spotykają się z obojętnością, niezrozumieniem a nawet wrogością. - Zadaniem Kościoła jest wzmocnienie swojej obecności w szkołach i dawanie propozycji młodym ludziom, którzy mieli dotychczas powierzchowny kontakt z chrześcijańską wiarą - powiedział arcybiskup Dublina.

Biskup diecezji Jasikan w Ghanie Gabriel Akwasi Ababio Mante zwrócił uwagę na wzrost wpływów sekt w jego kraju. - Szczególnie zagrożona jest młodzież, której obiecują szybki sukces i bogactwo. Odejścia do sekt prowadzą do znacznego osłabienia miejscowych parafii - mówił bp Mante i skrytykował międzynarodowe organizacje finansowe, które często stoją w opozycji do Kościoła.

Natomiast przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco skrytykował tendencję do poczucia "bezgraniczności" dzisiejszego społeczeństwa. - Pojęcie `granica` jest demonizowane, rozumiane jako ograniczenie indywidualnej wolności - mówił włoski purpurat. Jego zdaniem takie postrzeganie wolności negatywnie odbija się na rozumieniu relacji międzyludzkich, rodziny i etyki. - Doświadczenie granic z chrześcijańskiego punktu widzenia pokazuje o wiele dobitniej, że każdy człowiek jest zdany na drugiego i na Boga. Stąd `granicę' powinno postrzegać się nie jako słabość, lecz jako wartość - mówił włoski hierarcha.

Bp Johannes de Jong z Holandii zwrócił uwagę na brak rozumienia grzechu we współczesnym społeczeństwie, przede wszystkim w kontekście rodziny. - Pornografia, seks pozamałżeński, antykoncepcja i aborcja powodują, że ludzie nie są otwarci na wiarę. Kościół musi bardziej zaangażować się na rzecz promowania wartości rodziny i życia - powiedział biskup pomocniczy diecezji Roermond.

DEON.PL POLECA

O głoszeniu wiary w kontekście ekumenizmu mówił brat Alois, przeor Wspólnoty Taizé. - Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, ze Kościół jest wspólnotą. Jeśli młodzi ludzie przeżywają Kościół jako wspólnotę, to tym samym rośnie w nich ciekawość wiary. Ta wspólnota może być już ekumeniczna. Chrzest i Słowo Boże wiążą nas i możemy tej jedności, która jeszcze nie jest całkowita, lecz już realna, dać jeszcze większy widzialny wyraz. Tym samym dajemy nowej ewangelizacji nowy impuls - mówił brat Alois.

Przełożony Wspólnoty z Taizé w swoim wystąpieniu porównał obecny synod z innymi, które miały miejsce w ostatnich latach. - Byłem przed czterema laty na synodzie o "Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła" i miałem wrażenie, że był on zbyt teologiczny. Obecny jest bardziej egzystencjalny, bardziej duszpasterski. Dotyka nerwu i wyczuwam, jak biskupi dają wyraz konieczności osobistego nawrócenia i nawrócenia Kościoła, do centrum, do Chrystusa - mówił brat Alois.

Drogami głoszenia wiary zajął się w swoim wystąpieniu abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Powiedział, że Kościół nadal jeszcze zbyt mocno koncentruje się na "literze" i wskazał na możliwości jakie dają w głoszeniu Ewangelii nowoczesne środki komunikacji. Ponadto stwierdził: "Autorytet nie ma nic wspólnego z urzędem, zdobywa się go przez to, że jest się autentycznym. Dotyczy to również głoszenia Dobrej Nowiny" - powiedział hierarcha.

Także biskup diecezji Oyo w Nigerii, Emmanuel Adetoyese Badejo akcentował potrzebę większego zaangażowania mediów w ewangelizacji. Kościół musi mówić bardziej zrozumiałym językiem, aby lepiej głosić swoje orędzie. Musi wychodzić do ludzi w centrach handlowych, na ulice, do pubów, nocnych klubów i slamsów. To są miejsca, w których musi odbywać się nowa ewangelizacja - mówił bp Badejo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Synod: młodzież, wolność, ekumenizm i media
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.