"Szanuję. Słucham" - ruszyła kampania społeczna uwrażliwiająca na potrzebę dialogu

"Szanuję. Słucham" - ruszyła kampania społeczna uwrażliwiająca na potrzebę dialogu
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

"Szanuję. Słucham" to kampania społeczna Centrum Myśli Jana Pawła II uwrażliwiająca na potrzebę dialogu, która w poniedziałek pojawiła się w przestrzeni miejskiej Warszawy i w internecie.

Seria plakatów i spotów reklamowych towarzyszyć będzie odbywającemu się od 16 października w stolicy "Dziedzińcowi Dialogu".

Jak podkreślają organizatorzy kampania jest próbą uwrażliwienia na problem jakości dyskursu prowadzonego w przestrzeni publicznej. Wynika z inspiracji słowami papieża zachęcającymi do szacunku dla odmienności i gotowości do dialogu. "Hasło 'Szanuję. Słucham' wyraża, wypowiedziane w pierwszej osobie, postawy tolerancji i otwartości" - mówi współtwórca akcji Adam Dudek.

Atmosfera porozumienia

DEON.PL POLECA

Tytuł kampanii zawiera w sobie gotową odpowiedź na pytanie o sposób osiągnięcia atmosfery porozumienia, nawet w sytuacji braku wypracowania wspólnego stanowiska. Hasło kampanii w sposób bezpośredni odnosi się także do idei "Dziedzińca Dialogu", który jest przestrzenią spotkania i rozmowy osób o odmiennych poglądach na tematy związane z najważniejszymi aspektami życia: z kulturą, nauką, społeczeństwem i religią.

"Spotkanie z drugim człowiekiem zbyt często przybiera formę konfrontacji poglądów, ocen, sądów, co w naturalny sposób kieruje rozmówców ku wzajemnej agresji. Samo zaś spotkanie zmienia się w batalię której celem jest pokonanie przeciwnika" - mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Zamykanie się na odmienność

Przesłanie akcji nawiązuje do słów Jana Pawła II "Kto zamyka się na odmienność albo - co gorsza - próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia".

"W optyce św. Jana Pawła II autentyczne spotkanie rozpoczyna się bowiem od szacunku dla osoby i wzajemnego usłyszenia swoich racji - podkreśla dr Michał Łuczyński, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

"Dziedziniec Dialogu"

Kampania społeczna towarzyszy odbywającej się w Warszawie od 19 października 3. edycji "Dziedzińca Dialogu". To inicjatywa wymyślona przez papieża Benedykta XVI, której celem jest debata na tematy, stanowiące oś sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i wizji społeczeństwa.

"Nie zapominajmy, że wymiana doświadczeń nie zawsze musi kończyć się przekonaniem drugiej strony do swoich racji, czy też rezygnacją z własnych poglądów. Podstawą takiej rozmowy zawsze powinien być szacunek, który najprościej okazać poprzez wysłuchanie drugiego człowieka" - dodaje dr Dominika Żukowska-Gardzińska, koordynatorka merytoryczna "Dziedzińca Dialogu".

Spoty i plakaty reklamowe przedstawiają dwa słowa: "szanuję" i "słucham", wskazane jako dwa nakładające się na siebie i przenikające się wyrazy. Spoty zrealizowane na potrzeby kampanii są wyświetlane od 9 października w centrum Warszawy, a także na monitorach w komunikacji miejskiej i w pociągach Kolei Mazowieckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Szanuję. Słucham" - ruszyła kampania społeczna uwrażliwiająca na potrzebę dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.