Szef MSWiA o zniszczeniu figur świętych: policja dołoży wszelkich starań, by złapać "barbarzyńców"

Szef MSWiA o zniszczeniu figur świętych: policja dołoży wszelkich starań, by złapać "barbarzyńców"
(fot. shutterstock / twitter)
pap / pch

To nie jest cios tylko dla lokalnej społeczności katolickiej, to cios dla każdego przyzwoitego człowieka; policja dołoży wszelkich starań, by złapać "barbarzyńców" - zadeklarował w środę szef MSWiA Joachim Brudziński, odnosząc się do zniszczenia figur świętych w Zarzeczu (podkarpackie).

We wtorek podkarpacka policja poinformowała o zniszczeniu przez nieznanych sprawców 22 figur z Alei Świętych przy kościele parafialnym w Zarzeczu koło Niska na Podkarpaciu. Zostały one poświęcone 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Straty oszacowano na około 50 tys. zł.

Czytaj: Nieznani sprawcy doszczętnie zniszczyli ufundowane przez parafian 22 figury świętych »

"To ogromny cios dla lokalnej, katolickiej społeczności. Panie ministrze Brudziński, bardzo prosimy o to, by @PolskaPolicja złapała i ukarała sprawców" - napisała w środę na Twitterze posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.

W odpowiedzi szef MSWiA zadeklarował, że policja dołoży wszelkich starań, by znaleźć sprawców. "To nie jest cios tylko dla lokalnej społeczności katolickiej. To jest cios dla każdego przyzwoitego człowieka. Jest dla mnie oczywistym, że @PolskaPolicja dołoży wszelkich starań aby złapać tych kulturowych «Hunów» barbarzyńców" - odpisał na Twitterze Brudziński.

Aleja Świętych, ufundowana przez proboszcza i parafian, powstała przy kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu koło Niska. Kolorowe figury wykonane z żywicy epoksydowej ustawiono na kolumnach. Zostały poświęcone 11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak powiedział we wtorek PAP proboszcz parafii ks. Jan Rokosz, wszystkich figur było 28, przy czym dwie (św. Maksymiliana i św. apostoła Judy Tadeusza) znajdują się w kościele, a trzy (św. Rodziny, św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła) nad drzwiami wejściowymi. Natomiast w Alei Świętych na zewnątrz kościoła ustawiono 23 figury, z których 22 zostały zniszczone. Ocalała tylko figura św. Pawła. Policja poszukuje sprawców wandalizmu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MSWiA o zniszczeniu figur świętych: policja dołoży wszelkich starań, by złapać "barbarzyńców"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.