Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości: potrzeba 13,5 tys. wolontariuszy

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości: potrzeba 13,5 tys. wolontariuszy
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

W najbliższy wtorek w miastach wojewódzkich w całej Polsce odbędą się happening z udziałem wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

- "Studniówka" to święto wolontariuszy, ale i wielka mobilizacja. By skala pomocy w obu projektach mogła być taka jak w zeszłym roku, wciąż potrzeba co najmniej 13,5 tysiąca ochotników - informują organizatorzy.

"Studniówka" zyska w tym roku wyjątkową oprawę. Wolontariusze nawiążą podczas niej do postaci narodowych bohaterów z przeszłości - idealistów, którzy mieli odwagę brać sprawy w swoje ręce i tworzyli historię.

- Nasi wolontariusze są tacy sami. Ich zaangażowanie to nowa odsłona tego samego idealizmu, tylko w innych czasach. Dziś trzeba szukać jedności i tego, co rozwija. I SuperW to właśnie robią - mówi ks. Jacek "Wiosna" Stryczek.

DEON.PL POLECA

Happeningi odbędą się w całej Polsce, a miejsca ich organizacji nie są przypadkowe. Pomniki mają podkreślać to, że wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości tworzą historie tak jak bohaterowie uwiecznieni na pomnikach.

Czynią to poprzez docieranie z pomocą do setek tysięcy potrzebujących rodzin i dzieci, zmieniając sposób myślenia Polaków o pomaganiu.

 • Warszawa - Pomnik Warszawskiej Syrenki (Rynek Starego Miasta), godz. 16:00
 • Kraków - Pomnik Adama Mickiewicza, godz. 16:00
 • Katowice - Pomnik Harcerzy Września, godz. 16:00
 • Szczecin - Pomnik Bartolomeo Colleoniego, godz. 16:004
 • Wrocław - Pomnik Chrobrego, godz. 16:00
 • Białystok - Pomnik Józefa Piłsudskiego, godz. 15:30
 • Rzeszów - Pomnik Kościuszki, godz. 17:30
 • Gdańsk - Trzy Krzyże Solidarności, godz. 17:00
 • Lublin - Pomnik Józefa Piłsudskiego, godz. 16:00
 • Kielce - Pomnik Sienkiewicza, godz. 17:00
 • Olsztyn - Pomnik Mikołaja Kopernika, godz. 16:00
 • Toruń - Pomnik Mikołaja Kopernika, godz. 16.00
 • Łódź - Pomnik Tadeusza Kościuszki, godz. 16:00
 • Poznań - Ofiar Czerwca 1956, godz. 15:00
 • Opole - Plac Wolności Pomnik Powstańców, godz. 16:30-18:30
 • Zielona Góra - Pomnik Bachusa, godz. 16:00

To ważny moment dla Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Właśnie teraz rozstrzyga się do ilu rodzin dotrze pomoc w tym roku. Ile dzieci będzie mogło odkryć swój potencjał. Wszystko zależy od liczby zaangażowanych wolontariuszy.

Tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze, możliwe będą spotkania z rodzinami, z dziećmi. Będzie możliwa pomoc.

W tym roku poszukiwanych jest 13,5 tysiąca osób w 800 lokalizacjach na terenie całej Polski. To dzięki nim już 18 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc.

Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 9-10 grudnia.

Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu wyniosła 47 mln zł. Dlaczego to właśnie wolontariusze pełnią w nim kluczową rolę?

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy.

Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie.

Z kolei wolontariusz Akademii Przyszłości przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie, raz w tygodniu, spotyka się z dzieckiem mającym problemy w szkole i staje się jego przyjacielem i mentorem. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

- Paczka to oryginalny, polski pomysł. Nikt na świecie nie zorganizował tak precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na tak duża skalę. Paczka pokazuje, jak świetnie potrafimy się zorganizować - mówi ks. Stryczek.

Chętni mają czas do 30 września. By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczkilub Akademii Przyszłosci wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję, podpisać umowę i zacząć pomagać.

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości: potrzeba 13,5 tys. wolontariuszy - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

500 lat skuteczności | 10 minut dziennie | 34 sposoby na spotkanie Boga

Kilkaset lat temu św. Ignacy Loyola poradził grupie swoich uczniów, żeby codziennie praktykowali rachunek sumienia. Uważał, że to najważniejszy moment w ciągu...

Skomentuj artykuł

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości: potrzeba 13,5 tys. wolontariuszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.