Szwajcaria: w wieku 88 lat zmarł kard. Henri Schwery

Szwajcaria: w wieku 88 lat zmarł kard. Henri Schwery
(fot. jimeciuro / cathopic.com)
KAI / jb

W wieku 88 lat zmarł dzisiaj w swoim rodzinny miasteczku Saint-Léonard – małym ośrodku rolniczym w kantonie Valais (południowo-zachodnia Szwajcaria) kardynał, Henri Schwery. Informację o jego śmierci przekazała dziś diecezja Sion.

Henri-Camille Schwery urodził się 14 czerwca 1932 w Saint-Léonard jako najmłodsze z 11 dzieci w średniozamożnej rodzinie chłopskiej. W latach 1939-45 uczył się w rodzinnym miasteczku i w stolicy kantonu – mieście Sion, również stolicy diecezji. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne w swoim kraju i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a w 1957 uzyskał także dyplom uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim w zakresie matematyki i fizyki teoretycznej.

7 lipca 1957 w swym kościele parafialnym w Saint-Léonard przyjął święcenia kapłańskie, po czym do 1961 kształcił się jeszcze we Fryburgu, zdobywając uprawnienia nauczyciela. Od 1958 przez wiele lat był kapelanem chórów dziecięcych (Pueri Cantores) w Sionie i w całej Szwajcarii, Młodzieży Akademickiej Akcji Katolickiej i do 1977 – kapelanem wojskowym. Jednocześnie był nauczycielem fizyki, matematyki, historii nauki i religii w Kolegium w Sionie, którego był przełożonym w latach 1972-77. Pełnił też szereg innych funkcji kościelnych w swej diecezji.

22 lipca 1977 Paweł VI mianował go biskupem Sionu (sakry udzielił mu 17 września tegoż roku emerytowany biskup tej diecezji – Nestor François Adam, który 20 lat wcześniej wyświęcił go na kapłana). Odtąd nowy hierarcha nie tylko kierował swą rodzimą diecezją, ale także pełnił szereg ważnych stanowisk w Konferencji Biskupów Szwajcarskich, m.in. w latach 1983-88 stał na jej czele.

DEON.PL POLECA

Na konsystorzu 28 czerwca 1991 Jan Paweł II włączył bp. Schwery’ego w skład Kolegium Kardynalskiego. W tym charakterze był członkiem wielu urzędów watykańskich, m.in. Rady Kardynałów ds. Badania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej. Kilkakrotnie reprezentował Ojca Świętego na różnych ważnych wydarzeniach Kościołów lokalnych, np. na obchodach 900-lecia katedry w Valence (Francja) w 1995, 750. rocznicy Soboru Lyońskiego (1995), 150. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette (1996) itp.

1 kwietnia 1995 kard. Schwery ustąpił z urzędu biskupa Sionu. W dniach 18-19 kwietnia 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. Jego posługa biskupia naznaczona był schizmą Ecône w czerwcu 1988 r., kiedy to wbrew woli papieża abp Marcel Lefebvre, stojący na czele tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, wyświęcił czterech biskupów. W następstwie tego czynu on i wyświęceni przez niego biskupi zostali ekskomunikowani.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 228 członków z 86 państw. 128 spośród nich ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Polska ma obecnie czterech kardynałów (Stanisław Dziwisz – nie posiadający prawa udziału w ewentualnym konklawe, oraz trzech elektorów - Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Szwajcaria: w wieku 88 lat zmarł kard. Henri Schwery
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.