Szwecja zaprzestała dotować parafie Patriarchatu Moskiewskiego na swoim terenie

Szwecja zaprzestała dotować parafie Patriarchatu Moskiewskiego na swoim terenie
fot. depositphotos.com
KAI

Szwedzka Agencja Wspierania Wspólnot Religijnych postanowiła nie przyznawać w bieżącym roku dotacji (grantów) parafiom Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) na swoim obszarze. Nastąpiło to po ujawnieniu przez szwedzką służbę bezpieczeństwa, że Patriarchat Moskiewski wykorzystuje je do celów wywiadowczych i szpiegowskich.

Organy bezpieczeństwa Szwecji ostrzegły władze państwowe, iż Rosja wykorzystuje RKP jako "platformę do gromadzenia danych wywiadowczych i prowadzenia innej działalności, zagrażającej bezpieczeństwu kraju". Z obserwacji szwedzkich służb wynika, że przedstawiciele rosyjskiej społeczności prawosławnej w tym skandynawskim państwie kontaktowali się z osobami pracującymi dla rosyjskich służb bezpieczeństwa i wywiadu. Zwrócono również uwagę, że struktury RKP w Szwecji wielokrotnie otrzymywały znaczne dofinansowanie ze strony Rosji a ich przedstawiciele zachowywali się tak, jakby zachęcali do "popierania wtargnięcia Rosji na Ukrainę".

DEON.PL POLECA
Strona rosyjska zaprzeczyła tym doniesieniom, zapewniając, że parafie RKP nie popierają wojny na Ukrainie, a ich społeczność religijna stawia przed sobą cele wyłącznie duchowe i pokojowe.

Placówki Patriarchatu Moskiewskiego w Szwecji były jednymi z najmniejszych instytucji religijnych w tym kraju, które otrzymywały rządowe granty na prowadzenie swej działalności – w 2022 wysokość tego dofinansowania wyniosła 198 951 koron, czyli ok. 19,3 tys. dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szwecja zaprzestała dotować parafie Patriarchatu Moskiewskiego na swoim terenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.