Ta sytuacja przpomina początki chrześcijaństwa

KAI / drr

Pod pewnymi względami jesteśmy znowu na początku chrześcijaństwa - tymi słowami, bez upiększania, a zarazem z optymizmem scharakteryzował kard. Christoph Schönborn sytuację chrześcijaństwa "dalece zmarginalizowanego" w Europie.

"Mimo to Kościół w Europie nie jest absolutnie przestarzałym modelem, a przeciwnie: Europie potrzebna jest profetyczna opozycja chrześcijańska, która obudzi ozdrowieńczy niepokój" - stwierdził kard. Schönborn. "Z drugiej strony - dodał - chrześcijaństwu też jest potrzebne są pytania, jakie stawia mu zsekularyzowana Europa. To ma dobre działanie, bowiem budzi i stawia wyzwania". Według austriackiego purpurata chrześcijaństwo, to do dziś istotne korzenie Europy, a jednocześnie "obce ciało" na zsekularyzowanym kontynencie kierującym się zasadami racjonalizmu i oświecenia.

DEON.PL POLECA

W artykule kard. Schönborn wymienia trzy istotne “owoce" chrześcijaństwa, które wywarły głęboki wpływ na Europę i które "nie mogą zostać zagubione", Jest to przede wszystkim świadomość, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga.

Stanowi to podstawę godności człowieka i jej uniwersalności. Po wtóre - jest to przekonanie o jednej rodzinie ludzkiej, kwestionowane przez nowe ruchy, wrogie obcym i przybyszom. A po trzecie wolność - "najwspanialsza idea biblijnej religii". Wierzyć może człowiek tylko z własnej woli przytoczył kard. Schönborn słowa św. Augustyna. "I choć w dziejach Kościoła zdarzało się naruszanie głoszonej przez niego wolności, to mimo wszystko zasada praw wolności uczyniła Europę wielką" - stwierdza w swoim artykule metropolita Wiednia.

"W każdym razie z przeszłości należy wyciągnąć naukę, że jest w błędzie ten, kto wierzy iż religia, czy jakaś wspólnota wiary, będzie silna poprzez swoje związki z władzą polityczną" - przestrzegł kard. Schönborn i podkreślił: "Biblijny nakaz większego posłuszeństwa Bogu niż człowiekowi wniósł element wolności jednostki wobec przymusów społecznych. Chrześcijanin jest wolny wobec państwa, gdyż nigdy nie jest tylko obywatelem. Ta wolność człowieka-chrześcijanina, znalazła swój piękny wyraz, gdy się przypomni postawy takich chrześcijan wyznawców w czasach totalitarnego hitlerowskiego nazizmu, jak Dietrich Bonhoeffer czy Franz Jägerstätter. Ten ferment wolności wnosi chrześcijaństwo również we współczesnej Europie jako wolność wobec wymagań mainstreamu, poprawności politycznej, czy po prostu mody".

Kard. Schönborn wskazuje, że "chrześcijaństwo ma nieprzebrane zasoby w obietnicy Jezusa: `Jestem z wami po wszystkie dni, aż do końca świata`. "Ta obietnica stanowi uzasadnienie zarówno dla szybkiego wzrostu Kościoła w Średniowieczu, jak też w niewyczerpanej sile regeneracyjnej chrześcijaństwa" - stwierdził metropolita Wiednia. Jak zauważył, "mimo iż często mówiono, że chrześcijaństwo już umarło, odradzało się, przeżywał swoje zmartwychwstanie mocą Zmartwychwstałego" - czytamy w artykule.

Metropolita Wiednia wyraził przekonanie, że Europa i jej sceptyczne, ciągle domagające się wiarygodności społeczeństwo tęskni do autentycznego chrześcijaństwa".

Kard. Schönborn jest jednym z wielu znanych autorów tego wyjątkowego wydania “Das Jüdische Echo", które zaprezentowano 16 listopada w salach austriackiego radia ORF w Wiedniu. Wśród autorów są m.in. teolog, ks. prof. Paul Zulehner, amerykański socjolog religii Peter L. Berger oraz rabin Walter Homolka z Niemiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ta sytuacja przpomina początki chrześcijaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.