Tajwan: porozumienie watykańsko-chińskie kwestią religijną, nie dyplomatyczną

Tajwan: porozumienie watykańsko-chińskie kwestią religijną, nie dyplomatyczną
(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Stolica Apostolska zapewniła władze Tajwanu, że nie mają powodu do niepokoju w związku z porozumieniem watykańsko-chińskim z 2018 roku w sprawie nominacji biskupich. Jego ważność upływa w październiku, jednak – jak zapowiedział wczoraj kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej – obie strony mają wolę przedłużenia jego obowiązywania.

Z powodu presji Chin zaledwie 15 państw świata utrzymuje formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Stolica Apostolska jest jedynym jego sojusznikiem w Europie, dlatego władze tego kraju blisko śledzą rozwój relacji watykańsko-chińskich.

DEON.PL POLECA

Rzeczniczka tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Joanne Ou oświadczyła, że komunikacja ze Stolicą Apostolską przebiega bez zakłóceń. – Nasza strona otrzymuje zapewnienia z Watykanu, że porozumienie z Chinami w sprawie biskupów ma charakter religijny, nie dotyczy stosunków dyplomatycznych – ujawniła Ou, dodając, że strona watykańska prosiła, by się nie niepokoić.

Zaznaczyła, że Tajwan miał nadzieję, iż porozumienie pomoże polepszyć wolność religijną w Chinach, jednak od czasu jego podpisania dwa lata temu wzrosły represje wobec ludzi wierzących, których zamyka się w więzieniach, a kościoły burzy.

Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża.

Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską.

Jednocześnie chińskie władze zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu br. odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia.

Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i ososby, które nie chcą podporządkować ich polityce. Chiny dążą też do zerwania przez Stolicę Apostolską relacji z Tajwanem, uznawanym przez nie za „zbuntowaną prowincję”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Tajwan: porozumienie watykańsko-chińskie kwestią religijną, nie dyplomatyczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.