Tajwan: porozumienie watykańsko-chińskie kwestią religijną, nie dyplomatyczną

Tajwan: porozumienie watykańsko-chińskie kwestią religijną, nie dyplomatyczną
(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
1 rok temu
KAI / kk

Stolica Apostolska zapewniła władze Tajwanu, że nie mają powodu do niepokoju w związku z porozumieniem watykańsko-chińskim z 2018 roku w sprawie nominacji biskupich. Jego ważność upływa w październiku, jednak – jak zapowiedział wczoraj kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej – obie strony mają wolę przedłużenia jego obowiązywania.

Z powodu presji Chin zaledwie 15 państw świata utrzymuje formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Stolica Apostolska jest jedynym jego sojusznikiem w Europie, dlatego władze tego kraju blisko śledzą rozwój relacji watykańsko-chińskich.

Rzeczniczka tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Joanne Ou oświadczyła, że komunikacja ze Stolicą Apostolską przebiega bez zakłóceń. – Nasza strona otrzymuje zapewnienia z Watykanu, że porozumienie z Chinami w sprawie biskupów ma charakter religijny, nie dotyczy stosunków dyplomatycznych – ujawniła Ou, dodając, że strona watykańska prosiła, by się nie niepokoić.

Zaznaczyła, że Tajwan miał nadzieję, iż porozumienie pomoże polepszyć wolność religijną w Chinach, jednak od czasu jego podpisania dwa lata temu wzrosły represje wobec ludzi wierzących, których zamyka się w więzieniach, a kościoły burzy.

Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża.

Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską.

Jednocześnie chińskie władze zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu br. odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia.

Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i ososby, które nie chcą podporządkować ich polityce. Chiny dążą też do zerwania przez Stolicę Apostolską relacji z Tajwanem, uznawanym przez nie za „zbuntowaną prowincję”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
31,43 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Tajwan: porozumienie watykańsko-chińskie kwestią religijną, nie dyplomatyczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.