Tam 14 lutego nie ma tłumów, choć to kościół...

(fot. S.Czachorowski / Wikipedia Commons / CC BY)
PAP / drr

Obchodzone 14 lutego święto zakochanych nie wszędzie jest powszechne. W Klewkach pod Olsztynem, w kościele pw. św. Walentego i Rocha tego dnia nie ma tłumów, choć może znajdują się tam relikwie św. Walentego.

Kościół w Klewkach jest jedną z niewielu polskich świątyń, którym patronuje św. Walenty; drugim patronem kościoła jest św. Roch. Mimo to w walentynki świątynia nie jest oblegana przez zakochanych, a tego dnia parafia nie obchodzi odpustu. Jak powiedział PAP proboszcz parafii ks. Marcin Rybicki, uroczyste nabożeństwo zaplanowano dopiero na niedzielę.

"Zasadniczy, główny odpust będziemy świętować latem, na św. Rocha. Na Warmii to Roch jest popularniejszym świętym niż Walenty" - przyznał ks. Rybicki. Dodał, że dotąd w walentynki zakochani z regionu, czy kraju ani nie odwiedzali tłumnie kościoła w Klewkach, ani nie prosili np. o udzielenie w tym dniu ślubu.

DEON.PL POLECA

W kościele w Klewkach obraz przedstawiający św. Walentego znajduje się w ołtarzu, od lat powszechnie uważa się też, że relikwiarz znajdujący się w świątyni kryje szczątki patrona zakochanych. Informacje o tym można znaleźć m.in. na stronie internetowej archidiecezji warmińskiej.

Mimo to proboszcz kościoła w Klewkach ks. Marcin Rybicki powiedział PAP, że jego zdaniem "sprawa relikwii św. Walentego nie do końca jest jasna".

"Wiem, że ktoś kiedyś powiedział o relikwiach św. Walentego, ale moim zdaniem omyłkowo. Prawda jest taka, że nie za wiele wiemy o tym relikwiarzu, jest on w Klewkach od zawsze. Dotarłem jednak do informacji, że kiedyś badano ten relikwiarz i nie potwierdzono, by znajdujące się w nim relikwie były św. Walentego. Może to św. Roch albo inny święty, tego nie wiadomo. W każdym razie raczej nie św. Walenty. I nie są to szczątki, ale fragmenty ubrań" - powiedział ks. Rybicki.

Kościół w Klewkach został zbudowany w 1481 roku - najpierw był drewniany, teraz jest murowano-drewniany. Jak powiedział ks. Rybicki, kościół pierwotnie był pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, ale gdy przez okolicę zaczęły przechodzić masowe zarazy, Warmiacy zmienili patronów świątyni. "Walenty został przywołany, ponieważ jest patronem m.in. epileptyków" - wyjaśnił ks. Rybicki.

Inne kościoły pod wezwaniem św. Walentego znajdują się m.in. w Gdańsku i Konopiskach pod Częstochową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tam 14 lutego nie ma tłumów, choć to kościół...
Komentarze (3)
M
Magdalena
14 lutego 2014, 11:24
W Lublinie relikiwie św. Walentego są w kościele Nawrócenia św. Pawła i tam duszpasterze pewnie zaprosili zakochanych (i nie tylko) do ich uczczenia tego dnia, gdy wspominamy tego świętego.
Łukasz Lasocki
14 lutego 2014, 09:23
To się ks. proboszcz wykazał się duszpastersko - zniechęcił jak tylko mógł. Słowa pozytywu. Brawo, oby tak dalej. 
D
dzemski
14 lutego 2014, 09:15
W Lublinie na Czwartku także są relikwie św. Walentego i św. Mikołaja