Targi Wydawców Katolickich: Przyznano Feniksy

Targi Wydawców Katolickich: Przyznano Feniksy
"Stanisław Kostka odzyskuje w tej książce autentyczne egzystencjalne barwy, przemawia do wrażliwości młodzieży ich okiem i umysłem, zdejmuje z postaci świętego patynę dostojeństwa i pobożnego pudru. Ożywia zaś to, co rzeczywiście decydowało o jakości życia tego jezuickiego chłopaka.”
PAP / im

Józef Kudasiewicz, Stefan Sawicki, Teresa Michałowska i Przemysław Wysogląd SJ znaleźli się wśród laureatów Feniksów - dorocznych nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Listę nagrodzonych przedstawiono w piątek - pierwszego dnia XVIII Targów Wydawców Katolickich Warszawie.

W piątek, pierwszego dnia odbywających się w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewski XVIII Targów Wydawców Katolickich, ogłoszono tegorocznych laureatów Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniksów. W tym roku 59 wydawców zgłosiło do nich 248 tytułów, które oceniało jury pod przewodnictwem ks. prof. Jana Sochonia.

Nagroda Główna - Feniks Złoty 2012 - został przyznany księdzu profesorowi Józefowi Kudasiewiczowi za "dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej; życia głęboko zakorzenionego w Biblii, której coraz pełniejszemu poznawaniu i popularyzacji poświęcił uczony wiele trudu, wychowując pokolenia księży i ludzi świeckich w duchu Słowa Bożego" - jak napisano w uzasadnieniu decyzji jury.

Laureatem Feniksa Diamentowego został prof. dr hab. Stefan Sawicki. Nagrodę przyznano mu za "prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze".

DEON.PL POLECA

W kategorii książka dla młodzieży za "udaną próbę opowiedzenia o świętości w języku współczesnej kultury obrazu i komiksu" Feniksa otrzymał krakowski jezuita Przemysław Wysogląd . Komiks K.O.S.T.K.A, którego jest autorem spotkał się z ogromnym uznaniem kapituły. W werdykcie czytamy: "Stanisław Kostka odzyskuje w tej książce autentyczne egzystencjalne barwy, przemawia do wrażliwości młodzieży ich okiem i umysłem, zdejmuje z postaci świętego patynę dostojeństwa i pobożnego pudru. Ożywia zaś to, co rzeczywiście decydowało o jakości życia tego jezuickiego chłopaka."

W tym roku przyznano dwa Feniksy Specjalne. Pierwszy z nich przypadł Teresie Michałowskiej, autorce opublikowanej w zeszłym roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki "Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon". "Dzieło na wskroś nowatorskie, sumujące współczesny stan erudycji na temat średniowiecza, jego źródeł, fundamentalnych idei oraz postaci oraz prądów ideowych" - tak oceniło książkę jury Feniksów. Drugi Feniks Specjalny przypadł Polskiemu Towarzystwu Tomasza z Akwinu za publikację "Encyklopedii Filozofii Polskiej" pod redakcją ks. Andrzej Maryniarczyka. "To kompendium podstawowej wiedzy nie tylko o technicznie rozumianej filozofii, jaką od niemal 800 lat uprawiano i nadal uprawia się w Polsce, ale także o polskiej kulturze, mającej swój niezaprzeczalny udział w rozwój światowej myśli humanistycznej" - uzasadnili swój wybór jurorzy.

Feniks Specjalny Pro Autore przyznany został ks. biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu za "żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie".

Jury przyznało też 11 Feniksów w poszczególnych kategoriach. Otrzymały je książki: "Polska poetów i malarzy" Franciszka Ziejki (kategoria: literatura), "Tradycje biblijne. Biblia w kulturze świata" ks. Marka Starowieyskiego (nauki kościelne), "Święta Urszula Ledóchowska" Elizy Piotrowskiej (książka dla dzieci), "Ludzie Boga" Christiana de Cherge (autor zagraniczny), "Od Agory do Kapitolu" Willmoore'a Kendalla w przekładzie Magdaleny Pietrzak-Merty (tłumacz), "Vox Patrum, Pismo Patrystyczne" pod redakcją Stanisława Longosza (seria wydawnicza), "Raport o stanie wiary w Polsce, Przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem P. Terlikowskim" (publicystyka religijna) oraz "Litania i poezja. Na materiale literatury polskiej od XI do XXI wieku" Witolda Sadowskiego (myśl humanistyczna). Nagrodzono też, w kategorii multimedialnej, film "Eugenika - w imię postępu", film w reżyserii Grzegorza Brauna oraz, w kategorii "edytorstwo", Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i Pająk Media za publikację "Kolbe. Historia Życia św. Maksymiliana" Tomasza Krzyżaka.

Uroczyste wręczenie Feniksów odbędzie się w sobotę wieczorem w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Targi Wydawców Katolickich: Przyznano Feniksy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.