Powstała sztuka na podstawie komiksu polskiego jezuity o św. Stanisławie Kostce

Powstała sztuka na podstawie komiksu polskiego jezuity o św. Stanisławie Kostce
(fot. materiały prasowe)
materiały prasowe / pch

W roku św. Stanisława Kostki Grupa Akademicka Klema z Grodziska Mazowieckiego zaprasza na wyjątkowe przedstawienie audiowizualne pt. "KOSTKA". Sztuka powstała na podstawie komiksu Przemysława Wysogląda SJ. Spektakl łączy elementy gry aktorskiej, oryginalnie skomponowanej muzyki, filmu oraz komiksu.

To, co może w samym przedstawienieniu najbardziej zaciekawić, to połączenie dwóch form - obrazów komiksowych rodem z produkcji marvellowskich z żywą grą aktorską. Święty Stanisław Kostka jest z jednej strony postacią z odległych czasów, któremu zostały nadane atrybuty superbohatera, a z drugiej strony żywym nastolatkiem, który przeżywa życiowe rozterki.

DEON.PL POLECA
Zobacz film promocyjny wydarzenia:

Jak autor komiksu Przemysław Wysogląd SJ zareagował, gdy dowiedział się, że na podstawie jego pomysłu komiksowego chce się zrobić sztukę? "Kiedy dziesięć lat temu zaczynałem pierwsze przymiarki do opowiedzenia tej historii nigdy bym sobie nie wyobraził takiej sytuacji, że przyjadę z Rzymu do Grodziska Mazowieckiego na premierę spektaklu o Stanisławie Kostce. A gdyby mi ktoś jeszcze powiedział, że mam coś opowiadać do dużej grupy ludzi, to bym się poważnie zastanowił czy w ogóle chcę się za to zabierać!".

Kostka jest opowieścią o Stanisławie i jego bracie Pawle - dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obojgu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny, zabezpieczenie finansowe, otwarte głowy i wolność wyboru. Dlaczego więc się poróżnili i dlaczego ich życie potoczyło się w tak różnych kierunakach? Tej odpowiedzi szuka Wysogląd w komiksie i takie pytanie postawili sobie także twórcy spektaklu.

Autor po latach od stworzeniu komiksu także podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, dlaczego chciał opowiedzieć o świętym Stanisławie Kostce w takiej formie: "Jak ma się jakąś pasję, jak coś się kocha, to chce się tym dzielić. Mając takiego współbrata w Niebie, chciałem o nim opowiedzieć w jakiś atrakcyjny, współczesny sposób".

Zobacz jak o powstającym komiksie w 2011 roku mówił jego autor oraz ówczesny prowincjał jezuitów Wojciech Ziółek SJ:

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału!

Powstała sztuka na podstawie komiksu polskiego jezuity o św. Stanisławie Kostce - zdjęcie w treści artykułu

Miejsce: Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. B Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki

Czas: 27 maja 2018 r., godzina 15:00

Wstęp: wolny po wcześniejszym zarejestrowaniu na tej stronie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstała sztuka na podstawie komiksu polskiego jezuity o św. Stanisławie Kostce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.