Tarnów: ruszyła 29. Pielgrzymka na Jasną Górę

Tarnów: ruszyła 29. Pielgrzymka na Jasną Górę
Tarnów: ruszyła 29. Pielgrzymka na Jasną Górę (fot. flickr.com/ by antoni.katowice)
KAI / ad

Około 8 tys. osób wyruszyło z Tarnowa w 29. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Będzie ona podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II i jubileusz diecezji tarnowskiej. Pątnikom będzie towarzyszyć hasło: "W komunii z Bogiem".

Po raz pierwszy pątnicy tuż przed wyruszeniem na szlak weszli do bazyliki katedralnej. Wydarzenie to miało symbolicznie nawiązywać do jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej.

W roku beatyfikacji Jana Pawła II tarnowscy pielgrzymi będą poznawać papieskie nauczanie. Ks. Artur Ważny jest autorem rozważań, które powstały na podstawie encyklik Jana Pawła II i jego przemówień.

Pątnicy będą się też łączyć duchowo z młodzieżą całego świata, która spotka się z papieżem Benedyktem XVI w Madrycie. Z tej okazji pielgrzymkowe grupy otrzymają drzewka.

"Wyrastamy z korzeni tradycji chrześcijańskiej, dzięki wierze możemy wzrastać i owocować. Lipa jest drzewem, które realizuje idee wspólnoty, dlatego takie drzewka pojawią się na pielgrzymce. Później zostaną one posadzone w alei pielgrzymkowej przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie" - mówi ks. Zbigniew Szostak dyrektor pielgrzymki i kustosz sanktuarium w Zabawie.

Podczas pielgrzymki będą też uroczyście przeżywane jubileusze małżeńskie i kapłańskie. Tradycyjnie na szlaku będą śluby, prymicje i dzień modlitwy za Ojczyznę.

"Idźcie za Jezusem, podążając na spotkanie z Jego Matką. W waszym pielgrzymowaniu nie kierujecie się ludzkim wyrachowaniem. Idźcie, aby być bardziej w Królestwie Bożym, aby nauczyć się myśleć i czuć bardziej ewangelicznie, jak Bóg chce, aby na całą wieczność otrzymać denara Bożej nagrody" - mówił kaznodzieja.

Biskup życzył pielgrzymom, by nauczyli się patrzeć dobrym okiem na to, że Bóg jest dobry, miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łagodny. Prosił, by pątnicy byli na tej dziewięciodniowej drodze Kościołem, który wielbi Boga i w Nim pokłada całą swoją nadzieję.

"Opowiadajcie swoim wędrowaniem o Bożej miłości, która wybawia, spieszy z pomocą, strzeże i ochrania. Głoście Boga i jego sprawiedliwość swym wędrowaniem, głoście życiem Bożą wierność i pomoc. Z radością spełniajcie Bożą wolę, zapisaną we wszystkich przykazaniach" - powiedział bp Skworc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tarnów: ruszyła 29. Pielgrzymka na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.