Tarnów: spada liczba powołań. To ogólnopolski trend. "Dotarł tu kryzys wiary"

Tarnów: spada liczba powołań. To ogólnopolski trend. "Dotarł tu kryzys wiary"
(fot. shutterstock.com)
Gazeta Krakowska / kw

Jak informuje "Gazeta Krakowska", do tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zgłosiło się w tym roku jedynie dziesięciu kandydatów na księży. To najsłabszy wynik od lat.

Jeszcze w 2017 roku do tarnowskiego seminarium zgłosiło się 17 mężczyzn, w 2016 roku - 36. W poprzednich latach liczba ta rzadko spadała poniżej 50.

Seminarium tarnowskie słynęło z tego, że przygotowywało największą liczbę kleryków w skali polski. Diecezja tarnowska może poszczycić się wciąż największą liczbą wyświęconych kapłanów w Polsce. Jest ich ponad półtora tysiąca, z czego 50 pracuje na misjach w Afryce i Ameryce Południowej.

- Spokojnie. Jest jeszcze drugi, wrześniowy termin naboru. Trzeba nieustannie modlić się o to, aby tych powołań było więcej - powiedział bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski.

DEON.PL POLECA

Jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, we wrześniu na dodatkowe egzaminy zgłasza się jednak zdecydowanie mniej chętnych niż w lipcu. Jest to zazwyczaj jedynie kilka osób.

 - Nie sądzę, aby była to incydentalna sytuacja. Trzeba powiedzieć to jasno. Do diecezji tarnowskiej dotarł kryzys wiary, który już wcześniej objął swoim zasięgiem inne rejony kraju, zwłaszcza te w centralnej i północnej Polsce - mówił cytowany przez "Gazetę Krakowską" Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tarnów: spada liczba powołań. To ogólnopolski trend. "Dotarł tu kryzys wiary"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.