Tarnów. Trwa festiwal filmowy "Wartość życia" oraz cykl debat o wolności

Tarnów. Trwa festiwal filmowy "Wartość życia" oraz cykl debat o wolności
KAI/mk

W Tarnowie od niedzieli trwa XI edycja Festiwalu Filmowego Vitae Valor („Wartość Życia"). Rozpoczął się także cykl debat, którym towarzyszy hasło „Oblicza wolności".

– W czasach, w których prawie wszystko można obejrzeć na platformach streamingowych, albo w internecie sensem festiwali filmowych są spotkania i rozmowy. Wolność w sieci, granice wolności twórczej, pytania o bluźnierstwo czy ludzką wolność od i do – bardzo inspirują. Dodatkowo temat wolności politycznej i ekonomicznej nie tylko inspiruje, ale także rozpala – podkreśla o. Michał Legan OSPPE, dyrektor artystyczny festiwalu.

W czwartek na temat wolności w sieci debatowali prof. Monika Przybysz i Michał Kłosowski. Temat wolności od i do w piątek podjęli prof. Adam Regiewicz i Maja Bednarska.

W sobotę o wolności ekonomicznej i politycznej porozmawiają Ewa Kiedio i Marcin Kędzierski, a w niedzielę o granicach w wolności twórczej Adam Woronowicz i ks. prof. Andrzej Draguła. Transmisja z każdej debaty na antenie Radia Profeto.

Warto podkreślić, że XI edycja Festiwalu Filmowego Vitae Valor „Oblicza Wolności" stawia pytania o to, czym jest wolność i jaka jest jej dzisiejsza definicja w tak szybko zmieniającym się świecie.

Integralnym pytaniem jest także pytanie o kondycję współczesnego człowieka, który coraz częściej utożsamiany jest z różnym zniewoleniem – nie tylko na płaszczyźnie nałogów.

Pojęcia takie jak smartfonizm, martwica społeczna stają się dzisiaj zaprzeczeniem wolności człowieka. Czy zatem jesteśmy w pełni wolni? Gdzie jest granica bycia człowiekiem wolnym? Czy potrafimy ją wskazać? Co z wolnością polityczną, wolnością słowa, artystycznym wyrazem?

Wolność, czyli co? – to pytanie, które stawiają twórcy festiwalu i będą szukać na nie odpowiedzi podczas trwania całego festiwalu, który odbywa się do 12 grudnia w przestrzeniach Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy zarezerwować sobie wejściówki. Szczegóły na stronie www.vvfestival.pl.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joseph Ratzinger

Wolność, jeśli nie ma nas doprowadzić do kłamstwa i samozniszczenia, musi być zorientowana na prawdę, czyli na to, czym rzeczywiście jesteśmy.

Jak uporządkować podzielony świat?

Jedną z cech charakterystycznych współczesnego myślenia jest postrzeganie kluczowych pojęć...

Skomentuj artykuł

Tarnów. Trwa festiwal filmowy "Wartość życia" oraz cykl debat o wolności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.