Ten kraj masowo opuszczają młodzi, kto go odbuduje?

Ten kraj masowo opuszczają młodzi, kto go odbuduje?
(fot. Matyas Rehak/shutterstock.com)
KAI / ms

Kryzys polityczno-społeczno-gospodarczy w Wenezueli pogłębia się z dnia na dzień. Szacuje się, że inflacja wynosi prawie pół miliona procent i brak wszystkiego: od żywności po lekarstwa. Do tego dochodzi ogromny wzrost przestępczości i wielki kryzys migracyjny.

Zdaniem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) od 2015 r. Wenezuelę opuściło ponad 2 mln osób. A wszystko to dzieje się w kraju, którego zasoby ropy naftowej uważane są za największe na świecie.

Przypuszcza się, że do końca 2019 r. Wenezuelczyków, którzy wyemigrują ze swojego kraju będzie ponad 5 mln. Ten kryzys migracyjny jest prawdopodobnie największym we współczesnej historii Ameryki Łacińskiej.

O. George Engel, proboszcz jednej z parafii w stołecznym Caracas, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego opisał panującą tam trudną sytuację.

- W ostatnim czasie kryzys w Wenezueli pogłębił się w niepokojący sposób. Jest on naznaczony głodem wielu i towarzyszącą mu przemocą. Nie można zapominać - zaznaczył o. Engel - że według opublikowanych niedawno danych, zdaniem Caritas, minimalna miesięczna płaca jest na poziomie 6 dolarów, a więc najniższa w Ameryce Łacińskiej. W związku z tym 53 proc. ludzi jest zmuszonych do szukania jedzenia w miejscach "nietypowych". Caritas używa tego zwrotu jako eufemizm, aby powiedzieć, że ludzie szukają dziś jedzenia w śmieciach. Dziś rano otrzymałem wiadomość, że czteromiesięczne dziecko, które przebywa w szpitalu pediatrycznym nie zostało poddane żadnym badaniom, gdyż aparatura jest zepsuta. Nie zrobiono mu nawet analizy krwi, ponieważ w szpitalu nie funkcjonuje już ani jedno laboratorium.

Odnosząc się do problemu migracji o. Engel wskazał, że już połowa młodych ludzi opuściła jego parafię i każdego dnia ich liczba rośnie. Zaznaczył, że główny problem polega więc na tym, że kraj opuszczają ludzie, którzy mieliby tworzyć jego przyszłość. Nie będzie zatem nikogo, kto mógłby go odbudować. W związku z tym sytuacja w Wenezueli - zdaniem kapłana - będzie się pogarszała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ten kraj masowo opuszczają młodzi, kto go odbuduje?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.