Ekwador: wybuch agresji wobec migrantów po zabójstwie kobiety

Ekwador: wybuch agresji wobec migrantów po zabójstwie kobiety
(fot. PAP/EPA/Jose Jacome)
PAP / kk

Co najmniej 80 Wenezuelczyków mieszkających w Ekwadorze padło ofiarami agresji ze strony Ekwadorczyków. Do ataku doszło po tym jak w sobotę Wenezuelczyk zamordował swą partnerkę będącą w ciąży - poinformowało EFE w poniedziałek.

"Rzucano w nich kamieniami, zostali pobici, w wielu miastach w kraju. 82 osoby zostały zaatakowane i są ranne" - powiedział Eduardo Febres Cordero szef organizacji Wenezuelczycy poza granicami, i dodał, że do ataków w miejscowości Ibarra doszło po zamordowaniu w sobotę ciężarnej kobiety i po wypowiedzi prezydenta Ekwadoru Lenina Moreno.

Po tej zbrodni Moreno zauważył, że Ekwador otworzył się dla Wenezuelczyków, ale "nie poświęci swojego bezpieczeństwa". Oświadczenie to krytykowane było przez organizacje praw człowieka, które postrzegają te słowa jako "przyzwolenie" na ataki na migrantów z Wenezueli.

"Nie możemy stygmatyzować wenezuelskiej społeczności za to, czego dokonał jeden osobnik" - powiedział Febres Cordero w wywiadzie dla EFE.

DEON.PL POLECA

Napastnik, który zamordował kobietę, był jej partnerem i został ujęty.

Organizacje proimigranckie również mówią o czterech Wenezuelczykach, którzy ponieśli śmierć w Ibarra, jednak policja kategorycznie temu zaprzecza.

W poniedziałek, co najmniej 100 osób wzięło udział w marszu upamiętniającym zamordowaną kobietę. W trakcie marszu niektórzy wznosili okrzyki "Wenezuelczycy won!".

Kobietobójstwa (hiszp. feminicidio - zabójstw kobiet w wieku 15 lat i starszych, zamordowanych z powodu płci) są plagą w Ameryce Łacińskiej.

CEPAL (Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów) podała, że w 19 krajach w Ameryki Łacińskiej i na Karaibach w 2017 roku doszło do 2559 przypadków kobietobójstwa. Jeśli do tych danych doliczymy przypadki zabójstw z kolejnych czterech krajów z tego regionu, które rejestrują tylko zabójstwa kobiet popełnione przez partnera lub byłego partnera kobiety, to liczba ta wzrasta do 2795.

Jak w grudniu 2018 r. podał the Wall Street Journal, np. w Salwadorze, kraju liczącym 6,3 mln mieszkańców, liczba zabójstw, których ofiarami padają kobiety, od roku 2013 wzrosła ponad dwukrotnie do 469 w roku 2017, a wskaźnik zgonów na 100.000 kobiet jest ponad sześciokrotnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.

Jak podaje CEPAL, (dane z 2016 r.) wskaźnik zgonów na 100.000 kobiet dla krajów z regionu kształtują się następująco: Salvador (10,2), Honduras (5,8) Belize (4,8), Trynidad i Tobago (3,0), Gwatemala (2,6).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekwador: wybuch agresji wobec migrantów po zabójstwie kobiety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.