Teoria „Trzeciego Rzymu” nie ma znaczenia

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

„Teoria «Trzeciego Rzymu» swego czasu bardzo popularna na Rusi, obecnie nie ma dla nas najmniejszego znaczenia” – podkreślił metropolita Hilarion (Ałfiejew).

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W przeddzień wyjazdu do Grecji udzielił on wywiadu greckiej gazecie „Katemirini”, w którym ustosunkował się do siedemnastowiecznej teorii określającej Moskwę mianem „Trzeciego Rzymu”.

Nawiązując do obowiązującej kiedyś w prawosławnym świecie tzw. pentarchii, czyli tradycyjnym rozdzieleniu bizantyjskiego świata na pięć równorzędnych patriarchatów, rosyjski hierarcha prawosławny powiedział, że „ta teoria miała świeckie pochodzenie i jak wszystkie kościelno-polityczne teorie daleka była od istoty prawosławnej wiary”.

Również teoria „Trzeciego Rzymu” według metropolity Hilariona miała świeckie pochodzenie. Wyraził on przekonanie, że wszystkie wątpliwej jakości teorie poddane będą wkrótce ocenie na przygotowywanym od pół wieku Wszechprawosławnym Soborze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Teoria „Trzeciego Rzymu” nie ma znaczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.