To finalny etap przygotowań przyszłych księży. Tak diakoni spędzą ostatnie miesiące formacji

To finalny etap przygotowań przyszłych księży. Tak diakoni spędzą ostatnie miesiące formacji
Klerycy w Maynooth. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Sześciu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu rozpocznie praktyki na parafiach w diecezji radomskiej. To ich ostatni etap drogi przed przyjęciem święceń kapłańskich. Diakoni na kilka miesięcy przed święceniami i podjęciem posługi wikariusza, będą poznawali życie parafii "od środka".

Ks. Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium powiedział, że przygotowanie do posługi kapłańskiej ma wiele etapów: najpierw jest to pozwolenie na noszenie sutanny, potem lektorat, i akolitat. Natomiast diakonat to już święcenia.

Rektor seminarium: to konkret duszpasterski

W pierwszym półroczu diakoni przebywali w seminarium. Uczestniczyli w wykładach. Udawali się również do wyznaczonych parafii. Natomiast w ostatnim semestrze, czyli od 20 lutego będą odbywali praktyki w parafiach, angażując się w konkretne zadania duszpasterskie. Ja nazywam to konkretem duszpasterskim – powiedział ks. Adamczyk. Dodał, że diakoni zostaną posłani do wspólnot żywych, z dużą liczbą działających grup duszpasterskich; jest to także dobry czas do obserwowania życia księży w codzienności i uczenia się funkcjonowania w kapłańskiej wspólnocie. Przyszli księża będą uczyli się sprawności w prowadzeniu parafialnych dokumentów i ksiąg oraz będą wprowadzani w pracę grup parafialnych.

Wśród diakonów, którzy odbędą praktyki w parafiach jest Patryk Korcz, który najbliższe miesiące przed święceniami kapłańskim spędzie w parafii św. Kazimierza w Radomiu.

DEON.PL POLECA

Diakon: chcemy ten czas wykorzystać intensywnie

- Przyznam, że z niecierpliwością czekałem, aby rozpocząć praktyki duszpasterskie. Przez 6 lat zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną. Teraz przyszedł czas, aby przełożyć ją na życie w parafii. Chcemy ten czas wykorzystać bardzo intensywne. Będziemy głosić homilie, czy pomagać przy organizacji rekolekcji. Chcemy jak najlepiej przygotować się do święceń kapłańskich, a następnie służyć Bogu i ludziom, do których zostaniemy posłani – powiedział diakon Patryk Korcz.

Praktyki w parafiach potrwają do niedzieli 14 maja. Dwa dni później, w Lublinie na KUL-u, odbędą się obrony prac magisterskich. 21 maja rozpoczną zamknięte rekolekcje przed święceniami kapłańskimi, których 27 maja w radomskiej katedrze udzieli im bp Marek Solarczyk.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Ryszard Kurek

Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługąna wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć.
(Mt 20,26.28)

Inspiracją do powstania Leksykonu świętych i sławnych diakonów stała...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

To finalny etap przygotowań przyszłych księży. Tak diakoni spędzą ostatnie miesiące formacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.