Sześciu nowych diakonów w Ghanie wyświęconych przez abp Henryka Jagodzińskiego

Sześciu nowych diakonów w Ghanie wyświęconych przez abp Henryka Jagodzińskiego
Fot. CitiTube / YouTube.com
KAI / tk

Nuncjusz apostolski w Ghanie, abp Henryk M. Jagodziński, na zaproszenie biskupa Osei-Bonsu udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom z diecezji Kanongo-Mapong w Ghanie.

Celem rozbudzenia powołań w Ghanie święcenia kapłańskie każdego roku mają miejsce w innym dekanacie diecezji.

DEON.PL POLECA
„W tym roku, 2 lipca, kolej wypadła na dekanat Bronkon (…). Granice placu zostały wytyczone przez białe namioty, pod którymi znajdowali się zaproszeni goście oraz wierni. Naprzeciw ołtarza ustawione były namioty, gdzie zgromadzili się tradycyjni wodzowie. Diakoni wraz z rodzicami znajdowali się w sześciu różnych miejscach na placu, a potem wezwani przystąpili do głównego ołtarza” – pisze abp Jagodziński w liście opublikowanym na stronie diecezji kieleckiej.

We Mszy św. uczestniczył także bp John Yaw Afoakwa – pasterz diecezji Obuasi. Sama liturgia, jak wszędzie w Kościele katolickim, odbywała się według zatwierdzonego rytuału święceń, choć towarzyszyła jej muzyka oryginalnych instrumentów.

Kult Bożego Miłosierdzia w Ghanie

Gdy podczas liturgii rozpadał się deszcz, plemienni wodzowie „użyczyli swoich olbrzymich parasoli, albo raczej baldachimów o jednym drzewcu, które zasadniczo pełnią funkcje ceremonialne, jako oznaka prestiżu. Tym razem, ochroniły także wyświęconych od deszczu” – pisze abp Jagodziński. Ulewa nie przeszkodziła zebranym w wyrażeniu radości – w tańcu.

Uroczystość trwała cztery godziny. Przed końcowym błogosławieństwem nuncjusz Jagodziński rozdał nowo wyświęconym prezbiterom stuły przywiezione z sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik, przedstawiające Jezusa Miłosiernego. Tajemnica Bożego Miłosierdzia cieszy się wielką pobożnością w Ghanie. „Nie spotkałem tutaj jeszcze kościoła, gdzie nie byłoby obrazu Jezusa Miłosiernego” – pisze arcybiskup.

„Tych sześciu młodych kapłanów jest znakiem wielkiego błogosławieństwa i znakiem silnej wiary katolików z diecezji Kanongo-Mapong. Jak silna jest to wiara, przypomnę tylko że ta diecezja posiada tylko 89400 wiernych, i przy tej ilości katolików ma obecnie 55 seminarzystów studiujących w różnych Wyższych Seminariach Duchownych, ponieważ diecezja nie ma swojego seminarium” – tłumaczy abp Jagodziński.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sześciu nowych diakonów w Ghanie wyświęconych przez abp Henryka Jagodzińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.