To jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej

To jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej
(fot. wikimedia.org / Robert Wielgórski / CC BY-SA 3.0)
KAI / ml

W naszym kraju jest wiele kościołów pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, ale badania przeprowadzone we wszystkich diecezjach w Polsce wykazały, że jest tylko jedno sanktuarium na prawach diecezjalnych pod tym wezwaniem: Prostyń na Podlasiu - informuje rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Początki sanktuarium sięgają 1510 r. Księga Cudów prowadzona od 1511 r. opisuje objawienie św. Anny Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła wybudowanie na wzgórzu w Prostyni kościoła poświęconego Trójcy Przenajświętszej. 
Na znak prawdziwości objawienia pozostały cztery wieńce: trzy na cześć Trójcy Świętej, a czwarty na pamiątkę św. Anny. Zostały one złożone w srebrnej koronie, którą do dziś koronuje się wiernych.
O szczególnym charakterze sanktuarium świadczy kilka faktów. W pierwszych trzydziestu latach jego istnienia zanotowano w Księdze Cudów ponad 100 uzdrowień i łask. W 1513 r. Stolica Apostolska udzieliła specjalnych odpustów pielgrzymom przybywającym do Prostyni, wśród których znalazła się także królowa Polski Bona Sforza. 
Od początku XVI wieku w sanktuarium znajduje się statua Trójcy Przenajświętszej pochodząca prawdopodobnie ze szkoły Wita Stwosza. Od wieków sanktuarium jest miejscem, w którym wiele osób otrzymuje szczególne łaski o czym świadczą liczne wota. 
Kard. Stefan Wyszyński, którego tata był w Prostyni organistą i tu zawarł związek małżeński, wyznał, że jego duchowość trynitarna ma związek z tym sanktuarium. Św. Jan Paweł II zaś przekazał do Prostyni kielich, którego używał podczas Mszy Świętej jubileuszowej świętując 50-lecie kapłaństwa.
Te i inne znaki świadczą o tym, że na mapie duchowości ludzi ważne są sanktuaria, jako miejsca spotkania człowieka z Bogiem. Wiele osób ma swoje ulubione miejsca święte. Do pielgrzymowania do nich zachęca przykład św. Jana Pawła II, który jest znany jako Papież pielgrzym.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.