"To Nagroda Nobla, którą przyznaje sam Bóg"

"To Nagroda Nobla, którą przyznaje sam Bóg"
(fot. Raimond Spekking / Wikipedia Commons / CC BY)
KAI / drr

Święci papieże Jan XXIII i Jan Paweł II to "duchowi giganci" i niezawodni towarzysze ludzi. Podkreślił to kard. Joachim Meisner podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację obu papieży, którą sprawował w katedrze w Kolonii. "Kanonizacja to Nagroda Nobla, którą przyznaje sam Bóg", podkreślił arcybiskup-senior Kolonii.

Kardynał nazwał Jana XXIII "proboszczem na skalę światową", który zwołał II Sobór Watykański (1962-1965). Przypomniał głęboką duchowość papieża Soboru, na którą składały się: codzienne odmawianie brewiarza, Msza św. i wieczorny rachunek sumienia, a także cotygodniowa spowiedź i adoracja Najświętszego Sakramentu.

DEON.PL POLECARównież Jan Paweł II był "człowiekiem modlitwy", mówił w kazaniu kard. Meisner. Podkreślił jednocześnie, że papież z Polski był "bardzo głębokim mistykiem", którego wiara chrześcijańska była "wystawiona na próbę" w czasach zarówno niemieckiego nazizmu, jak i później komunizmu. Janowi Pawłowi II bardzo leżała na sercu troska o małżeństwo i rodzinę, przypomniał kard. Meisner i zwrócił uwagę, że święty papież sprzeciwiał się relatywizowaniu małżeństwa i rodziny zarówno w Kościele, jak i poza nim. Dlatego św. Jan Paweł II został patronem małżeństwa i rodziny.

Historia życia Ojca Świętego, przeplatana jego osobistymi wspomnieniami, zawiera liczne anegdoty, wypowiedzi przyjaciół i współpracowników. Ta szczególna biografia uzupełniona jest o cenne dokumenty - listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, kolejne wersje testamentu Papieża czy świadectwa cudów, jakie dokonały się za jego wstawiennictwem, w tym cudu beatyfikacyjnego.
Andreas Englisch wielokrotnie towarzyszył Ojcu Świętemu. Zbierał informacje i przyglądał się uzdrowieniom, jakie wydarzyły się za jego przyczyną. Na życzenie Papieża zachowywał wszystko w tajemnicy. Zgodnie z obietnicą po raz pierwszy napisał o tym dopiero po kilku latach od jego śmierci.
Był przecież całe życie zupełnie normalnym człowiekiem, pochodził z przeciętnej rodziny, prowadził zwykłe życie kapłana i biskupa, w którym jednak musiał czasem rozwiązywać trudne, choć skądinąd całkiem prozaiczne problemy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To Nagroda Nobla, którą przyznaje sam Bóg"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.