"To odpowiedź Boga wobec zła oprawców"

"To odpowiedź Boga wobec zła oprawców"
(fot. WhiteHaven / Shutterstock.com)
KAI / psd

Zaproszenie do udziału w uroczystościach 75. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego skierował do wiernych ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

Hierarcha w liście pasterskim nawiązał do niedawnej wizyty papieża Franciszka na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i podkreślił, że w osobie św. Maksymiliana i wielu męczenników obozów koncentracyjnych, Bóg udziela odpowiedzi wobec zła, jakiego dopuścili się pomysłodawcy i wykonawcy idei zadawania śmierci na masową skalę.

Biskup zwrócił uwagę, że wciąż żywy w pamięci jest obraz papieża Franciszka modlącego się w ciszy na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Zauważył, że choć nie było to planowane, wizyta ta przypadła dokładnie w 75. rocznicę dnia, w którym ojciec Maksymilian Kolbe podczas apelu obozowego wystąpił z szeregu więźniów i zdecydował się oddać swoje życie za Franciszka Gajowniczka, skazanego na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.

"Kiedy w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau niemieccy okupanci przygotowywali fabrykę śmierci dla setek tysięcy ludzi, nikt z oprawców nie spodziewał się, że to miejsce, określane jako piekło na ziemi, stanie się świadkiem heroicznych zwycięstw ludzkiego ducha. Do takich zwycięstw należy czyn o. Maksymiliana Marii Kolbego" - napisał biskup. Przyznał, że wielu ludzi do dziś nie może sobie poradzić z odnalezieniem odpowiedzi na pytanie: "Gdzie był Bóg w Auschwitz?" Odpowiadając, ordynariusz odwołał się do słów wypowiedzianych przez papieża Franciszka podczas Mszy św. sprawowanej przed dwoma tygodniami na Jasnej Górze. Ojciec Święty powiedział wówczas, że "Bóg nas zbawia, stając się małym, bliskim i konkretnym".

DEON.PL POLECA

"Taka właśnie jest odpowiedź Boga wobec zła, jakiego dopuścili się pomysłodawcy i wykonawcy idei zadawania śmierci na masową skalę - odpowiedź bliska i konkretna - w osobie św. Maksymiliana i wielu męczenników obozów koncentracyjnych, dających świadectwo, że Bóg jest tam w obozie - cierpi i umiera w milionach ofiar" - podkreślił ordynariusz i przywołał świadectwo jednego z nieżyjących już więźniów Auschwitz pierwszego transportu, Jerzego Bieleckiego, według którego śmierć św. Maksymiliana "była ratunkiem dla tysięcy ludzi".

Biskup przywołał także relację, jak św. Maksymilian do końca podtrzymywał na duchu dziewięciu towarzyszy śmierci w bunkrze głodowym, a wcześniej uratował od śmierci wielu współwięźniów spotykanych na obozowych drogach.

Jak zauważył hierarcha, decyzja franciszkanina na placu apelowym, by umrzeć za współwięźnia nie wzięła się znikąd. Według duchownego, to właśnie "wyobraźnię miłosierdzia", którą zakonnik rozwijał przez lata w sobie, "przyniosła nadspodziewane owoce".

Bp Pindel przypomniał, że św. Maksymilian Maria Kolbe jest głównym patronem diecezji bielsko-żywieckiej, dlatego wierni mają szczególny tytuł, by prosić go o to, byśmy z Bożą pomocą potrafili na co dzień dawać świadectwo swej przynależności do Chrystusa.

"W duchu wiary spoglądamy dziś w kierunku miejsca na mapie diecezji bielsko-żywieckiej, w którym przelała swą krew niezliczona liczba świętych - tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale też i bezimiennych. Nie zdajemy sobie z pewnością sprawy z tego, ile łask nasza diecezja otrzymuje przez przyczynę tak wielkich rzesz męczenników" - podkreślił bp Pindel.

14 sierpnia, w 75. rocznicę śmierci polskiego męczennika, obchody ku jego czci odbędą się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie macierzystym Auschwitz w Oświęcimiu.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Podczas nabożeństwa "Transitus", upamiętniającego śmierć, przejście o. Kolbego z tego świata do nieba, wierni wysłuchają m.in. Testamentu o. Maksymiliana, fragmentu ostatniego jego kazania, wygłoszonego do współwięźniów obozu koncentracyjnego oraz zapoznają się z jedynym listem, napisanym przez niego w obozie do swojej matki.

O godz. 8.45 wyruszy piesza pielgrzymka do Auschwitz. W tym samym czasie z Oświęcimia wyjdzie druga pielgrzymka - miejska. Obie spotkają się przy bramie obozowej. Przy Bloku 11 o 10.30 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza rozpocznie się Msza święta dziękczynna za dar życia i świętości Ojca Maksymiliana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To odpowiedź Boga wobec zła oprawców"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.