To on ogłosił światu wybór papieża Franciszka. Zmarł kardynał kamerling

To on ogłosił światu wybór papieża Franciszka. Zmarł kardynał kamerling
(fot. Tenan, Wikimedia Commons)
KAI / sz

Wczoraj wieczorem zmarł w Stanach Zjednoczonych przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i kamerlig Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Jean-Louis Tauran. Zmarły purpurat miał 75 lat i przebywał w USA, by poddać się leczeniu choroby Parkinsona.

 

Kard. Jean-Louis Tauran urodził się 3 kwietnia 1943 w Bordeaux. Po studiach na uczelniach katolickich w Rzymie i w Tuluzie przyjął 20 września 1969 święcenia kapłańskie, po czym przez kilka lat pracował w swej rodzimej archidiecezji. W 1975 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej - pracował w nuncjaturach na Dominikanie i w Libanie, a następnie, po powrocie do Watykanu, był od lipca 1983 członkiem Rady Publicznych Spraw Kościoła.

To on ogłosił światu wybór papieża Franciszka. Zmarł kardynał kamerling - zdjęcie w treści artykułu

(fot. fb/Avvenire)

DEON.PL POLECA

Jan Paweł II mianował go 1 grudnia 1990 sekretarzem ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. Na tym stanowisku kierował dyplomacją watykańską.

Na konsystorzu 21 października 2003 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i wkrótce potem, 24 listopada tegoż roku mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego. Od 25 czerwca 2007 roku był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

È morto il cardinale Jean-Louis Pierre Tauran. Aveva 75 anni ed era malato da tempo. Era presidente del Pontificio...

Opublikowany przez Avvenire Czwartek, 5 lipca 2018

Od 20 grudnia 2014 roku kamerligiem Świętego Kościoła Rzymskiego, który kieruje Kamerą Apostolską.To jedno z najważniejszych stanowisk, które nie traci swojej mocy po śmierci papieża. Odpowiada przed Kolegium kardynałów, stwierdza zgon papieża i informuje o tym wikariusza generalnego diecezji rzymskiej oraz dziekana Kolegium kardynalskiego, przejmuje w zarząd i zabezpiecza Pałac Apostolski, pałac na Lateranie i w Castel Gandolfo, przejmując w nich władzę administracyjną, przygotowuje też pogrzeb papieża.

Podczas sede vacante Stolica Apostolska posługuje się herbem kardynała kamerlinga. Za tarczą herbową znajdują się dwa skrzyżowane klucze i rozpostarty parasol. Klucze to ewangeliczny symbol władzy danej Piotrowi przez Jezusa Chrystusa.

To on ogłosił światu wybór papieża Franciszka. Zmarł kardynał kamerling - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Herb obecnego kardynała kamerlinga (fot. Public Domain, Wikimedia Commons)

Kardynał kamerling zarządza sprawami zwyczajnymi Kościoła oraz troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu, a także przejmuje administrację Watykanu i ma prawo posługiwać się herbem z kluczami.

Kard. Jean-Louis Tauran 12 czerwca 2014 roku został zaliczony do kardynałów-prezbiterów. W dniach 18-19 kwietnia 2005 brał udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, a w dniach 12 -13 marca 2013 - które wybrało Franciszka. Jako kardynał-protodiakon ogłosił jego wybór.

Obecnym kardynałem protodiakonem jest kard. Renato Raffaele Martino i to on ma prawo ogłosić nowo wybranego papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

To on ogłosił światu wybór papieża Franciszka. Zmarł kardynał kamerling
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.