"To pierwsze takie spotkanie w Watykanie". Papież odpowiedział na prośbę aktywistów LGBT

"To pierwsze takie spotkanie w Watykanie". Papież odpowiedział na prośbę aktywistów LGBT
(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.deon.pl // deposit photos)

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przyjął w piątek, 5 kwietnia, 50-osobową grupę działaczy zaangażowanych w walkę z penalizacją homoseksualizmu. Poinformował o tym dyrektor ad interim watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

Jak pisze Gerard O'Connell, watykanista America Magazine, było to pierwsze takie spotkanie w Watykanie na oficjalnym poziomie. Działacze ochrony praw osób LGBT reprezentowali liczne organizacje międzynarodowe z obu Ameryk. Uczestnicy spotkania z kard. Parolinem pochodzili z kilkunastu krajów, m.in. Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Argentyny i Australii.

Jak informuje O'Connell, działacze poprosili najpierw o spotkanie z papieżem Franciszkiem, jednak ten - ze względu na liczne obowiązki - poprosił kard. Parolina, by ten go zastąpił. Kard. Parolin pełni funkcję sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej (nieformalnie jest zatem drugą osobą w strukturach Kościoła katolickiego) oraz zasiada w gronie dziewięcioosobowej Rady Kardynałów - bezpośrednich doradców Ojca świętego.

Biuro Prasowe Watykanu ws. "historycznego przemówienia" Franciszka nt. LGBT i homoseksualizmu >>

Gospodarzowi spotkania przedstawiono wyniki badań nt. penalizacji relacji homoseksualnych oraz przemocy wobec osób LGBT na całym świecie. Przemawiała trójka działaczy - Helena Kennedy reprezentująca Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników; Leonard Raznovich, aktywista LGBT z Argentyny; oraz sędzia Michael Kirby z Australii. Mówcy stwierdzili, że w co najmniej 10 państwach regionu Karaibów, "gdzie Kościół katolicki ma duże wpływy", dochodzi do "łamania podstawowych praw człowieka" osób homoseksualnych.

Jak zauważono, "wypowiedź papieża miałaby fundamentalne znaczenie w walce z przemocą i dyskryminacją, która każdego dnia dotyka setki milionów ludzi".

Działacze poprosili również Watykan o publikację oświadczenia, w którym jasno przedstawi się stanowisko Watykanu w sprawie ochrony praw człowieka w kontekście sytuacji osób homoseksualnych. Delegaci poprosili Kościół, aby oświadczył, że "godność ludzka oznacza szacunek każdej osoby stworzonej przez Boga" i "kryminalizacja osób LGBT, która ma miejsce dzisiaj, podobnie jak w najciemniejszych czasach w historii ludzkości, jest przejawem irracjonalnej nienawiści do tego, co różni się od normy oraz, że homofobia jest w rzeczywistości uczuciem nienawiści i wykluczenia, które Kościół potępia, gdziekolwiek ma ona miejsce".

Działacze poprosili też, aby Kościół wezwał "wszystkich chrześcijan, a także pouczył wszystkie narodowe i regionalne konferencje episkopatów aby, bez wyjątku, pracowały na rzecz depenalizacji homoseksualizmu i zniesienia wszelkich form kar za dobrowolne, intymne akty seksualne między dorosłymi".

Papież Franciszek spotkał się w Rzymie z katolikami LGBT >>

Na koniec poprosili, aby Kościół wezwał wszystkie państwa "do stwierdzenia nielegalności stosowania tak zwanych terapii "leczniczych" mających prowadzić do zmiany orientacji seksualnej jako poniżającego lub okrutnego traktowania i by wezwał pracowników służby zdrowia do powstrzymania się od jakiegokolwiek udziału w takich terapiach."

Po wysłuchaniu prezentacji, kard. Parolin podziękował działaczom oraz wygłosił krótkie przemówienie, w którym przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie obrony godności każdej osoby ludzkiej i przeciwko wszelkim formom przemocy. Zapewnił, że te |kwestie zostaną wzięte pod uwagę w doktrynie lub nauczaniu Kościoła" i powiedział, że przekaże to, co mu powiedzieli papieżowi Franciszkowi, i że Watykan oceni sposoby, w jakie mogliby współpracować z tą grupą w przyszłość.

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

Działacze na rzecz praw człowieka stwierdzili w czasie briefingu prasowego tuż po spotkaniu, że jest to "otwarcie dialogu w tej kwestii".

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"To pierwsze takie spotkanie w Watykanie". Papież odpowiedział na prośbę aktywistów LGBT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.