"To postać dramatyczna, czasem tragiczna"

"To postać dramatyczna, czasem tragiczna"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
6 lat temu
KAI / drr

Zdaniem bp. Tadeusza Pieronka zmarły wczoraj gen. Wojciech Jaruzelski to "postać dramatyczna, czasem tragiczna". Całe jego życie osobiste i służba publiczna mają dwie twarze: jedna to okres młodzieńczy, druga to służba komunistycznemu reżimowi - powiedział KAI długoletni bliski współpracownik Jana Pawła II, były przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Gen. Wojciech Jaruzelski to postać dramatyczna, czasami tragiczna. Myślę, że całe jego życie osobiste i służba publiczna mają dwie twarze - uważa bp Tadeusz Pieronek. - Jedna to ta wyłaniająca się z jego młodości - historii jego rodziny, nauki u księży marianów. Wszystko to zostało zniszczone przez władze komunistyczne. A mimo to, gdzieś tam uwierzył w słuszność drogi do Polski, jaką przyjął w wojsku - powiedział KAI bp Pieronek. Choć, jego zdaniem, "może było to podyktowane innymi, bardziej ideologicznymi motywami".

Druga twarz gen. Jaruzelskiego to służba komunistycznemu reżimowi. - Cały okres aż do Solidarności był jednoznacznie czasem przylgnięcia do systemu komunistycznego i on ten system chciał także ratować wszelkimi sposobami, nawet militarnie, o czym świadczy choćby stan wojenny. Niemniej jednak on te pokłady świadomości z pierwszych lat życia miał - zaznaczył bp Pieronek.

Bp Pieronek przypomniał rozmowę z Janem Pawłem II na temat spotkania papieża z gen. Jaruzelskim. - Ojciec Święty nie udzielał takich odpowiedzi i ocen, ale - pamiętam to dokładnie - powiedział: "On na swój sposób jest jednak polskim patriotą". Ten polski patriotyzm można było oczywiście widzieć różnie, jednak Ojciec Święty widział w nim kogoś, kto o tę Polskę, na swój sposób, się troszczy - stwierdził bp Pieronek.

- Doniesienia z ostatnich lat jego życia wskazują na to, że był to człowiek nieprzeciętny. Trzeba także uznać to, że w ostatnich latach rządów - zmuszony czy nie - jednak zrozumiał, że trzeba doprowadzić w Polsce do jakiegoś innego ładu, i poszedł w tym kierunku. Gdyby nie chciał, można by było się spodziewać różnego rodzaju trudności. Były pielgrzymki papieskie, Okrągły Stół, Solidarność, wszystko szło w tym kierunku. Ostatnie lata nie stawiał już oporu w tej materii. Uznał, że są to zmiany zwycięskie i poddał się - przypomniał bp Pieronek.

Gen. Wojciech Jaruzelski jest postacią, która do dziś dzieli Polaków. - W przypadku takich postaci zawsze są jakieś pretensje, zawsze chce się tych ludzi jakoś upokorzyć. Ja nie wiem, to nie jest proste w ocenie - powiedział bp Pieronek.

Czy słowo "przepraszam" wypowiadane przez gen. Jaruzelskiego m.in. za stan wojenny były szczere? - Trudno powiedzieć. Któryś z przywódców też powiedział jedno przepraszam za komunizm - uważa bp Pieronek. - W takich przypadkach nie wylewa się wszelkiego żalu i smutku z powodu zła, które się uczyniło, ale jest to jakiś gest, słowo we właściwym kierunku - dodał.

Za gen. Jaruzelskiego trzeba się modlić - uważa bp Pieronek. - To nasz obowiązek modlić się za wszystkich, tym bardziej za tych, którzy naszym zdaniem - bo przecież dogłębnej oceny nie mamy - wydają się bardziej tego potrzebować - zaznaczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To postać dramatyczna, czasem tragiczna"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"To postać dramatyczna, czasem tragiczna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.