"To powtórka cudu eucharystycznego z 1730 roku". We Włoszech ksiądz odnalazł niezwykłe hostie

"To powtórka cudu eucharystycznego z 1730 roku". We Włoszech ksiądz odnalazł niezwykłe hostie
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
ncregister.com / avvenire.it / kw

Kapłan z parafii Arquata del Tronto we Włoszech odnalazł 40 hostii w tabernakulum ze zrujnowanego przez trzęsienie ziemi kościoła.

Hostie zostały zagubione w 2016 roku w czasie trzęsienia, od tego czasu powinny spleśnieć lub po prostu zepsuć się — czytamy w Avvenire, czasopiśmie wydawanym przez włoski episkopat.

24 sierpnia 2016 roku w wyniku katastrofalnego trzęsienia ziemi w Arquata del Tronto pod gruzami zginęło 51 osób.

Mimo, że upłynęło półtora roku od tragicznych wydarzeń, hostie odnalezione w tabernakulum okazały się nietknięte. Ksiądz znalazł je w cyborium, czyli specjalnym pojemniku, w którym przechowuje się konsekrowane hostie wewnątrz tabernakulum.

Biskup miejsca, Giovanni D'Ercole, wskazał że należy być ostrożnym w ocenie tego zjawiska. "Wiara wymaga rozwagi" — powiedział, przyznając jednocześnie, że "nie ma słów", by opisać to odkrycie.

"Tak, dla mnie to jest cud" — przyznał ks. Angelo Ciancotti, który uczestniczył w odkryciu — "Pan uczynił to wszystko". Dodał również, że odnalezienie hostii to wielka radość i "znak dla całej społeczności".

To również ks. Ciancotti przypomniał, że odkrycie jest podobne do cudu eucharystycznego, który wydarzył się w Sienie w 1730 roku. Trzy dni po kradzieży tabernakulum, w której znajdowało się 351 konsekrowanych hostii, odnaleziono wszystkie komunikanty w skarbonie przyczepionej do jednego z klęczników.

Przez lata hostie nie poddawały się pleśni czy rozkładowi — 14 kwietnia 1780 roku generał franciszkanów po spożyciu jednej z nich przyznał, że była świeża i pozostała w nienaruszonym stanie. Przyrzekł jednocześnie, że nie będą one już więcej udzielane wiernym - do dziś w sanktuarium Matki Bożej w Provenanzo znajduje się 230 świeżutkich komunikantów sprzed… 288 lat.

(fot. Niccolò Norcini Pala from Ascoli Piceno, Italia (Arquata del Tronto) [CC0], via Wikimedia Commons)

Miasteczko Arquata del Tronto w październiku 2016 roku odwiedził papież Franciszek. Mówił wówczas do mieszkańców: "Chciałem być blisko was w tym momencie i powiedzieć wam, że noszę was w swoim sercu i wiem, wiem o waszym cierpieniu i o waszych troskach, i wiem także o waszych zmarłych. Jestem z wami i dlatego chciałem dzisiaj tu być. Módlmy się do Pana, aby nam błogosławił. Módlmy się też za naszych bliskich, którzy tu zostali... i poszli do nieba".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"To powtórka cudu eucharystycznego z 1730 roku". We Włoszech ksiądz odnalazł niezwykłe hostie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.