To prawdopodobnie pierwsza parafia w Polsce, gdzie złożysz ofiarę... kartą

To prawdopodobnie pierwsza parafia w Polsce, gdzie złożysz ofiarę... kartą
(fot. strona parafii / shutterstock)
3 lata temu
facebook / dyskusja.biz / PAP / pch

Na pomysł wprowadzenia w kancelarii parafii, cmentarza oraz zakrystii terminali płatnicznych wpadł o. Andrzej Batorski SJ, proboszcz parafii pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. To rozwiązanie ma być ułatwieniem dla parafian, turystów oraz gości.

O wiadomości proboszcz parafii poinformował na portalu społecznościowym:

Treść wiadomości na facebooku:

Kochani. Na usilne prośby naszych Parafian i może nawet bardziej naszych Gości: Turystów i Wczasowiczów - nasza Parafia przystąpiła do programu POLSKA BEZGOTÓWKOWA. Od dziś można składać ofiary oraz dokonywać płatności w Zakrystii, Kancelarii Parafialnej i w Kancelarii Cmentarza przy pomocy Kart Płatniczych. Parafia serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w tym zaangażowaniu.

Temat płatności bezgotówkowych w kościołach w Polsce jest wciąż tematem tabu. Podczas gdy w większości już miejsc, gdzie normą są terminale płatnicze, można swobodnie nie nosić ze sobą gotówki, to idąc do kościoła jednak coś trzeba przy sobie mieć.

Michał Kisiel na swoim blogu opisywał w 2012 roku swoje doświadczenie z transakcjami bezgotówkowymi w Polsce. Dostrzegł, że składanie ofiar w kościołach może być wyzwaniem dla projektantów systemów płatności. Wyróżnił specyficzne cechy takich transakcji:

  • duża liczba "transakcji"
  • stosunkowo niska kwota pojedynczej płatności
  • czas trwania jednej transakcji nie powinien być dłuższy niż 1-2 sekundy, inaczej zbiórka ofiar zacznie się przeciągać
  • zerowe lub bardzo niskie koszty transakcyjne (całość datków powinna trafić do parafii)
  • wymiar "społeczny"

Kisiel także poddał do rozważenia w swoim artykule kwestię przemyślenia jakiejś forma płatności mobilnych. Sam wpadł na pomysł parafialnej aplikacji mobilnej aktywującej się po wejściu do kościoła, a może i wyciszającej przy okazji dzwonek - choć możliwości mogłoby tu być już wiele.

Jedna ze wspólnot protestanckich w Szwecji przy wejściu do kościoła ustawiła "kollektomat", na którym można wybrać dowolną kwotę jako ofiarę na cel wspólnoty. Do tego ofiarę na Kościół można tam odliczyć sobie od podatku.

Podobne rozwiązanie stosowane jest już w wielu kościołach w Skandynawii, jak i w Stanach. USA swoje miejsce do składania ofiar na rzecz danego kościoła nazwało "giving kiosk", co też niektórzy żartobliwie nazywają bankomatami dla Jezusa (ATMs for Jesus).

Około 56% Polaków rezygnuje z obrotu pieniędzmi, jeśli nie ma możliwości zrobienia tego bez udziału gotówki - wynika z analiz PKO Banku Polskiego. Niedawno w Polsce zainaugurowany został program "Polska Bezgotówkowa" kierowany do przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatniego roku nie przyjmowali płatności kartami, a chcieliby zacząć.

Z wymienionego programu skorzystała właśnie parafia w Jastrzębiej Górze. Beneficjenci otrzymują dofinansowanie ze strony Fundacji, czyli pokrycie kosztów terminala płatniczego do przyjmowania transakcji bezgotówkowych, a także miesięcznych kosztów najmu terminala płatniczego oraz obsługi transakcji bezgotówkowych.

W ocenie proboszcza parafii pytanego przez PAP, niedługo taka praktyka stanie się w Kościele katolickim powszechna. "Pewien bank zrobił kiedyś prototypy koszyków z terminalami. Jego przedstawiciele zgłosili się do zakonu jezuitów z prośbą, by to rozwiązanie przetestować. Wtedy się na to nie zdecydowaliśmy, bo nie mieliśmy pewności, w jakim kierunku sytuacja się rozwinie. Dzisiaj wszyscy wszędzie pytają, czy można zapłacić kartą, to już nie jest nowinkarstwo, tylko powszechna praktyka, dlatego sądzę, że sytuacja dojrzała do takiego rozwiązania" - ocenił.

Anglia wprowadza terminale płatnicze w swoich parafiach >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
25,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

To prawdopodobnie pierwsza parafia w Polsce, gdzie złożysz ofiarę... kartą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.