Tomasz Królak: słowa "Polska będzie albo trzeźwa, albo nie będzie jej wcale" są wciąż aktualne

Tomasz Królak: słowa "Polska będzie albo trzeźwa, albo nie będzie jej wcale" są wciąż aktualne
Fot. Julia Nastogadka / Unsplash
KAI / pk

W tym roku, od 23 do 29 lutego obchodzić będziemy 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jego patronem jest Prymas Tysiąclecia. - Kardynał Wyszyński bardzo często nawiązywał do tej plagi trapiącej i topiącej Polaków. Za ks. Markiewiczem powtarzał, że „Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”. Słowa te są, niestety, wciąż aktualne - mówi red. Tomasz Królak, wiceprezes KAI.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony jest w roku, w którym odbywa się beatyfikacja Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia jest patronem tego szczególnego tygodnia modlitw. – Kardynał Wyszyński bardzo często nawiązywał do tej plagi trapiącej i topiącej Polaków – mówi red. Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Prymas Tysiąclecia mówiąc o problemie nadużywania alkoholu, cytował słowa wielkiego orędownika trzeźwości ks. Bronisława Markiewicza, że „Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”. – To są dramatyczne słowa, ale niestety wciąż bardzo aktualne – dodaje red. Królak. W Polsce, według statystyk ok. cztery miliony ludzi są uzależnione, czy nadużywają alkoholu. – To plaga, która pustoszy zdrowie, życie rodzinne i polskie drogi – komentuje wiceprezes KAI. Nadużywanie alkoholu przekłada się w konkretny sposób na liczbę wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. – Brak trzeźwości przekłada się również na styl wychowania młodego pokolenia – zauważa red. Królak. Zdaniem specjalistów trzeźwe wychowanie młodych ludzi w trzeźwych rodzinach to najlepsza profilaktyka zapobiegająca różnego rodzaju patologiom, które przejawiają się w starszym wieku. – Te wszystkie elementy sprawiają, że na alkohol i jego nadużywanie powinniśmy zwracać bardzo poważną uwagę – podkreśla wiceprezes KAI.

Kościół przypomina co roku o trzeźwości. Miesiącem jej poświęconym jest sierpień. Komisja Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych apeluje, żeby również czas do beatyfikacji, albo być może cały rok przeżyć w abstynencji od alkoholu. – W ten sposób można dać wyraz solidarności z kard. Wyszyńskim, dać wyraz temu, że rozumiemy dokładnie jak trzeźwa Polska ważna była dla Prymasa Tysiąclecia i jak ważna jest trzeźwa polska w przyszłości – dodaje red. Królak.

Obecnie w polskiej rzeczywistości jedną z największych bolączek jest powszechna reklama alkoholu – zauważa wiceprezes KAI. Natomiast większość polskiego społeczeństwa opowiada się przeciwko tak agresywnej reklamie w środkach masowego przekazu zwłaszcza w telewizji, szczególnie w przypadku reklam piwa. – Reklamy te są niesłychanie kłamliwe – twierdzi red. Królak. Reklamy pokazują ludzi roześmianych, wesołych szczęśliwych i zdrowych. – Wszyscy wiemy, że w rzeczywistości alkohol nie powoduje ani radości, ani zdrowia, ani szczęścia, ani szczęśliwych relacji, tylko burzy wszystko po kolei – stwierdza wiceprezes KAI. – Byłoby wspaniale gdybyśmy się tym apelem Episkopatu przejęli i żyli coraz bardziej trzeźwo oraz włączyli się w modlitwy o trzeźwość narodu w tym tygodniu – zachęca red. Królak.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tomasz Królak: słowa "Polska będzie albo trzeźwa, albo nie będzie jej wcale" są wciąż aktualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.