Tomasz Krzyżak nowym przewodniczącym komisji diecezji sosnowieckiej "Wyjaśnienie i naprawa"
Dziennikarz "Rzeczpospolitej" i nasz publicysta, red. Tomasz Krzyżak został przewodniczącym Komisji „Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej. Jak czytamy w komunikacie komisji, został powołany na to stanowisko przez bp. Artura Ważnego po rezygnacji dotychczasowej przewodniczącej.
Jak poinformowano w komunikacie z16 grudnia, ze względu na nagłe problemy zdrowotne z prac w Komisji zrezygnowała jej dotychczasowa przewodnicząca p. Violetta Guia, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku.
Bp Artur ważny powołał nowego przewodniczącego komisji "Wyjaśnienie i naprawa"
"W związku z tym bp Artur Ważny powołał w skład Komisji p. Tomasza Krzyżaka jednocześnie powierzając mu funkcję przewodniczącego. Nowy przewodniczący ma wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa kanonicznego, ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, komunikacji kryzysowej, badań historycznych oraz pracy w mediach. Zmiana przewodniczącego nie wpływa na dynamikę prac komisji" - czytamy w komunikacie.
Tomasz Krzyżak jest dziennikarzem, kierownikiem działu krajowego i publicystą „Rzeczpospolitej”, absolwentem UKSW w Warszawie, studiów podyplomowych w zakresie kanonicznego prawa karnego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, studiów podyplomowych „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, a także kursów komunikacji instytucjonalnej na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Obecnie jest także słuchaczem trzeciego cyklu studiów prawa kanonicznego (UKSW w Warszawie), członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Od wielu lat zajmuje się tematyką wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowiskach kościelnych, bada także historię Kościoła w okresie PRL.
Kto jest w komisji zajmującej się trudnymi sprawami diecezji sosnowieckiej?
Pozostali członkowie diecezjalnej komisji to:
- Michał Wolak - audytor i specjalista z zakresu administracji i zarządzania;
- dr Aleksandra Brzemia-Bonarek - prawnik-kanonista, sędzia Sądu Metropolitalnego w Katowicach, współpracownik watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia;
- dr Marek Lasota, historyk i ekspert z dziedziny archiwów Instytutu Pamięci Narodowej;
- ks. dr Jacek Prusak SJ, teolog, psycholog i psychoterapeuta, kierownik Katedry Psychopatologii i Psychoprofilaktyki w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie;
- prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz - specjalista z zakresu komunikacji społecznej, kryzysowej i public relations, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW).
Źródło: mat. pras. komisji / mł
Skomentuj artykuł