Tomasz Terlikowski: nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach

Tomasz Terlikowski: nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach
(fot. Bartosz Zielinski [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)])
2 lata temu
Tomasz Terlikowski / fb.com / sz

"Istotą zarzutu wobec Kościoła nie jest to, że zdarzali się księża łamiący szóste przykazanie, ale to, że istniał system, który chronił przestępców, przenosił ich z parafii na parafię, że skupiano się na dobru sprawców (bo byli księżmi), a nie na dobru ofiar (...) i tego nie rozwiąże «promowanie kultury czystości»" - komentuje słowa Przewodniczącego KEP Tomasz Terlikowski.

17 czerwca Przewodniczący KEP wydał "oświadczenie w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce". W punkcie drugim tego oświadczenia podjął również temat relacjonowania kwestii nadużyć seksualnych "wśród duchownych i w innych grupach społecznych", wskazując, że popełnione w ostatnim czasie świętokradztwa mają swoje źródło w "zohydzaniu chrześcijaństwa i Kościoła" przez zaostrzający się język debaty w tej sprawie. Abp Gądecki napisał, że konretnym zadaniem dla wiernych jest dzisiaj "promowanie kultury czystości", która ma przeciwdziałac pedofilii i innym nadużyciom w sferze seksualnej. Jego wypowiedź wywołała oburzenie wśród ludzi w Kościele i poza nim. Skomentowało ją również wielu publicystów katolickich.

Do sprawy odniósł się również Tomasz Terlikowski, który na swoim profilu facebookowym napisał:

Czytam oświadczenie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, czytam i zastanawiam się, czy tak samo rozumiemy istotę skandali seksualnych w Kościele. Ksiadz arcybiskup, słusznie, zwraca uwagę na to, że zwiększyła się agresja wobec księży. Pytanie tylko, czy przyczyną jest wyłącznie przekaz medialny, czy jednak to, co jest przedmiotem tego przekazu. To jednak kwestie drugorzędna, nad którą można dyskutować. Istotniejsze jest, jak się zdaje, wskazanie przez arcybiskupa "lekarstwa na przestępstwa seksualne".

"Skupienie uwagi społeczeństwa na grzechu wykorzystywania seksualnego - poza bezpośrednią troską o dobro dzieci - ma jeszcze jeden pozytywny skutek. Uprzytomnia nam bowiem miejsce seksualności w życiu człowieka i powagę wszelkich decyzji podejmowanych w tej dziedzinie. Nie tylko wykorzystanie bezbronnego dziecka powoduje rany na całe życie. Sfera seksualności jest tak wrażliwa, że każde wykorzystanie i porzucenie, także osoby dojrzałej, głęboko ją ranią i powodują w jej życiu dalekosiężne negatywne skutki. Ponadto rozmaite grzechy przeciwko czystości są wzajemnie ze sobą powiązane. Jedne rodzą drugie. Lekarstwem na przestępstwa seksualne jest zachowanie VI przykazania Dekalogu. Komu zatem jest bliski los ofiar różnych nadużyć seksualnych, powinien - w ramach holistycznego podejścia - zaangażować się w promowanie kultury czystości" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

A ja nie zamierzam negować prawdziwości tej tezy, a jedynie wskazać, że istotą zarzutu wobec Kościoła nie jest to, że zdarzali się księża łamiący szóste przykazanie (bo to, że człowiek w tej dziedzinie upada jest dla chrześcijan dość oczywiste), ale to, że istniał system, który chronił przestępców, przenosił ich z parafii na parafię, że skupiano się na dobru sprawców (bo byli księżmi), a nie na dobru ofiar, że tuszowano skandale, że ich nie wyjaśniona, że tolerowano działanie przestępców. To jest istota problemu, i tego nie rozwiąże "promowanie kultury czystości". Nie jest też prawdą, nawet z chrześcijańskiego punktu widzenia, że każdy grzech przeciwko szóstemu przykazaniu jest tak samo zły. I w tej sprawie jest jednak pewne stopniowanie, a grzechy kapłanów przeciwko nieletnim są jednak szczególne. Trzeba walczyć o czystość, ale udawanie, że jest to jedyne, co trzeba zrobić w kwestii skandali jest ignorowaniem istotnego elementu problemu i kompletnym niezrozumieniem tego, co część opinii publicznej zarzuca Kościołowi. Ten komunikat jest zatem błędny na dwóch poziomach: po pierwsze rzeczowym (diagnozy istoty problemu), a po drugie komunikacyjnym (przekaz jest skierowany do przekonanych, tych, co generalnie uważają, że wszystko jest OK, a Kościół nie ma sobie nic do zarzucenia, a nie do tych, którzy widzą problem). I niestety dowodzi on, że nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach.

Nie jest także lekarstwem na zarzut hipokryzji mówienie, że "próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła - tak nierozerwalnie związanego w dziejach z Polską i polskością - ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu". Dlaczego nie jest? Bo tak się składa, że choć oczywiście zarzuty są wykorzystywane ideologicznie do zwalczania Kościoła, to materii do ich formułowania dostarczyli ludzie Kościoła. Najlepszym lekarstwem na zarzut hipokryzji jest więc zerwanie z nią, transparentność, skupienie się na ofiarach, rozliczenie się, wypłata odszkodowań, zgoda na komisję z udziałem świeckich, a nie biadolenie, że jesteśmy atakowani. Tak jesteśmy, tak nie zawsze sprawiedliwie, a często ideologicznie. Tyle, że biadoląc tylko utwierdzamy drugą stronę w jej przekonaniach, a nie pokazujemy, że coś się zmienia.

Czytam oświadczenie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, czytam i zastanawiam się, czy tak samo rozumiemy istotę skandali...

Opublikowany przez Tomasz Terlikowski Poniedziałek, 17 czerwca 2019

Tomasz Terlikowski: nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Tomasz Terlikowski: nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.