Tort, warsztaty, msza święta. Aleteia.pl świętowała 5 urodziny

Tort, warsztaty, msza święta. Aleteia.pl świętowała 5 urodziny
Fot. Ruth Black / Depositphotos.com
1 miesiąc temu
KAI/mł

– Nasza misja dojrzałych i odpowiedzialnych świeckich jest dziś ważniejsza niż zwykle – mówiła Anna Sosnowska, redaktor naczelna polskiej edycji portalu.

W Warszawie odbyły się wczoraj piąte urodziny polskiej edycji ewangelizacyjnego portalu Aleteia.pl. Była jubileuszowa Msza święta, warsztaty dla współpracowników i tort. Na uroczystość przyjechał także dyrektor generalny międzynarodowego projektu Pierre-Marie Dumont oraz dyrektor wydawniczy Stanislas de Saint Hippolyte.

Polska edycja tego międzynarodowego projektu ewangelizacyjnego – który obecnie działa w 7 wersjach językowych (francuska, angielska, włoska, hiszpańska, portugalska, włoska, polska i słoweńska) – zaprosiła do Warszawy swych autorów i współpracowników. W ramach urodzin odbyły się warsztaty, przygotowane i poprowadzone przez redaktorów Aleteia.pl.

Świeccy uratują Kościół

Mowa była o specyficznej misji portalu, o tym, jak odnaleźć się w świecie zdominowanym przez spory polityczne i ideowe oraz w Kościele targanym potężnym kryzysem. – Nasza misja dojrzałych i odpowiedzialnych świeckich jest dziś ważniejsza niż zwykle – mówiła Anna Sosnowska, redaktor naczelna polskiej edycji portalu. Przypomniała w tym kontekście słowa znajomego księdza, który kilka lat temu wieszczył, iż „to świeccy uratują Kościół”.

Kolejne bloki warsztatowe dotyczyły takich konkretnych tematów, jak: jak tworzyć tytuły materiałów do internetu, jak pisać atrakcyjnie do internetu, jak wyszukiwać tematy, które mogą zainteresować czytelników, jak troszczyć się o dobrą współpracę na linii autor – redaktor. Dużo czasu poświęcono na blok dotyczący SEO, pozycjonowania tekstów oraz porad, jak pisać artykuły, które potem czytelnicy szybko znajdą za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Nie zabrakło małej „kartkówki” z najczęściej popełnianych błędów językowych. Jeden z warsztatów dotyczył wywiadów, tego jak dobrze przeprowadzić rozmowę i jak potem ją odpowiednio zredagować.

Polski Kościół jest wyjątkowy

Na zakończenie bloku warsztatowego głos zabrali goście z Francji. Podkreślali siłę i wyjątkowość polskiego Kościoła oraz polskiej edycji Aletei. Pierre-Marie Dumont odniósł się do obecnego kryzysu oraz skandali seksualnych związanych z niektórymi duchownymi. Poprowadził analogię misji Aletei do Szymona z Cyreny, który niósł krzyż razem z Jezusem - i zachęcił, by redaktorzy oraz autorzy Aletei pomimo wszystko nieśli ten krzyż wraz ze Zbawicielem, nie zważając na grzechy kleru ani na własne grzechy, ponieważ do tego powołał nas Jezus i taka jest Boża wola.

Anna Sosnowska, odnosząc się w rozmowie z KAI do minionych pięciu lat, powiedziała:

- To był bardzo intensywny i wymagający czas, ale też dający dużo satysfakcji całemu naszemu zespołowi. Bo chociaż Aleteia jest projektem międzynarodowym – portal istnieje od 2013 roku w kilku wersjach językowych (obecnie siedmiu) – to w Polsce był w zasadzie nieznany. Musieliśmy więc dzień po dniu zdobywać zaufanie czytelników, poszerzać ich grono i przekonywać, że proponujemy im naprawdę wartościowe treści, ważne dla ich życia. Udało nam się też zbudować świetny zespół – myślę tu o „ścisłej” redakcji, ale także o tych kilkudziesięciu osobach, które z nami współpracują. To dzięki nim możemy proponować czytelnikom bardzo różnorodne i atrakcyjne materiały.

Sosnowska podkreśliła też, że jako portal ewangelizacyjny Aleteia.pl od samego początku miała być miejscem ponad podziałami, bez polityki i publicystyki, szanującym i uwzględniającym różne wrażliwości.

Autorom, redaktorom i współpracownikom Aleteia.pl urodzinowo życzymy błogosławieństwa!   

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
12,53 zł
17,91 zł

Czy świętość może być dzisiaj atrakcyjna?
Czy błogosławieni żyjący w odległych epokach mogą powiedzieć nam coś ważnegoo Bogu, o świecie i nas samych?
Czy świętość jest w ogóle możliwa w otaczającej nas kulturze, w której...

Skomentuj artykuł

Tort, warsztaty, msza święta. Aleteia.pl świętowała 5 urodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.