Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej bez udziału wiernych

Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej bez udziału wiernych
foto episkopat.pl
PAP / kk

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. Krzyżma przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza bez udziału ludu i duchowieństwa w archikatedrze warszawskiej. Księża odnowią przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich po ustaniu pandemii - poinformowało PAP w środę biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 za zgodą Stolicy Apostolskiej, będzie odprawiana bez ludu, pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg. Po mszy św. Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum, nie będzie przenoszony do tzw. Ciemnicy.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę rano nie będzie sprawowana w Archikatedrze tzw. Ciemna Jutrznia.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 17.00 będzie sprawowana bez udziału ludu. Adoracja krzyża poprzez przyklęknięcie (a nie ucałowanie). Papież Franciszek zgodził się, aby zbiórka prowadzona przy tej okazji na Bazylikę Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej została przeniesiona na 13 września.

DEON.PL POLECA

W tym roku nie będzie Centralnej Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy.

W Wielką Sobotę nie będzie też zwyczajowego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zalecane jest błogosławieństwo podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny.

Sprawowana wieczorem o godz. Wigilia Paschalna w całości odbędzie się wewnątrz świątyni. Jej pierwsza część Liturgia Światła zostanie ograniczona do zapalenia paschału i śpiewu Exultet. Liturgia chrzcielna - do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie natomiast udzielany sakrament chrztu. Ani po Wigilii Paschalnej ani przed mszą o świcie sprawowaną w Wielkanoc nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnych.

Wyjątkowo w tym roku - ze względu na pandemię - w czasie Triduum Paschalnego kapłani będą mogli udzielać Komunii świętej nie tylko chorym, ale także innym wiernym, którzy o to poproszą.

Transmisje z Triduum Paschalnego na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej oraz stronie internetowej archwwa.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej bez udziału wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.