Trwają watykańsko-chińskie rozmowy nt. nominacji biskupów

Trwają watykańsko-chińskie rozmowy nt. nominacji biskupów
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / ml

Przedstawiciele Chin i Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy na temat zawartego przed dwoma laty tymczasowego porozumienia nominacji biskupich. Wygasa ono 22 września.

Według anglojęzycznego dziennika chińskiego „Global Times”, fakt prowadzenia negocjacji potwierdził bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Gazeta, wydawana pod auspicjami Komunistycznej Partii Chin, cytuje też bp. Zhana Silu z Mindongu, wiceprzewodniczącego chińskiej konferencji episkopatu, który zapewnił, że istnieją powody do optymizmu co do wyniku rozmów, które mogą doprowadzić do zawarcia stałego porozumienia.

Dotychczasowe owoce porozumienia tymczasowego analizowali w rozmowie odbytej w lutym br. w Kolonii sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Porozumienie z 2018 roku, którego treść pozostaje poufna, doprowadziło do uznania przez papieża siedmiu biskupów mianowanych przez władze chińskie bez zgody Stolicy Apostolskiej, do mianowania dwóch nowych biskupów za wspólną zgodą papieża i władz oraz do akceptacji przez władze pięciu biskupów mających nominację papieską, ale nieuznawanych dotychczas przez władze. Cały episkopat Chin jest obecnie komunii z papieżem.

Jednocześnie w Chinach nadal trwają prześladowania duchownych i wspólnot, które nie chcą się podporządkować władzom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają watykańsko-chińskie rozmowy nt. nominacji biskupów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Trwają watykańsko-chińskie rozmowy nt. nominacji biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.