Trzech Króli czy Wigilia? Debata nad dniami wolnymi w Polsce

fot. depositphotos.com
KAI / jh

Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie obchodzone 6 stycznia, od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy w Polsce. Decyzję podjęto z inicjatywy obywatelskiej, której organizatorzy zgromadzili ponad milion podpisów, a ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Odwołując się do tradycji, wnioskodawcy podkreślali, że Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, sięgającym III wieku. Już w czasach przedwojennych dzień ten był wolny od pracy, jednak w 1960 roku władze PRL zniosły ten przywilej w ramach polityki sekularyzacji.

Nowa propozycja 

W ubiegły piątek Sejm podjął debatę nad projektem ustawy Lewicy, który zakłada ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy w zamian za Trzech Króli. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) wyraziła poparcie dla tej zamiany, podkreślając, że Wigilia ma dla Polaków bardziej rodzinny i tradycyjny charakter niż 6 stycznia. Projekt został skierowany do prac komisji sejmowych, co wskazuje, że temat wolnego dnia w Wigilię może mieć szansę na dalszą dyskusję.

Trzech Króli w Polsce i za granicą

Warto podkreślić, że w wielu krajach, takich jak Hiszpania, Austria, Włochy, Finlandia czy niektóre regiony Niemiec, Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. W Polsce święto to od lat kojarzy się z tradycją organizowania Orszaków Trzech Króli, które co roku przyciągają tysiące rodzin w niemal tysiącu polskich miast. Inicjatywa ta, rozpoczęta w Warszawie w 2009 roku, stała się symbolem przywiązania do wartości chrześcijańskich, co nadaje obchodom 6 stycznia dodatkowy wymiar społeczny.

Czy zamiana jest uzasadniona?

Wielu polityków oraz przedstawicieli Kościoła zwraca uwagę, że zamiana wolnego dnia 6 stycznia na Wigilię może budzić kontrowersje. Episkopat Polski przypomniał, że Konkordat między Polską a Stolicą Apostolską pozwala na rozszerzanie listy dni wolnych, co sugeruje, że ustanowienie Wigilii dniem wolnym mogłoby nastąpić bez konieczności znoszenia Święta Trzech Króli. Zdaniem autorów ustawy przywracającej dzień wolny 6 stycznia, byłoby to nie tylko utrzymanie tradycji, ale również symboliczne zerwanie z decyzjami władz PRL, które dążyły do wykluczania Kościoła z życia publicznego.

Źródło: KAI / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzech Króli czy Wigilia? Debata nad dniami wolnymi w Polsce
Komentarze (2)
AS
~Antoni Szwed
14 listopada 2024, 23:21
W Kościele katolickim Święto Trzech Króli jest równie ważne jak Boże Narodzenie. To moment, w którym Jezus Chrystus poprzez owych króli objawił się światu (Epifania). To wielkie święto, którego zniesienia mogą domagać się jedynie neopoganie, nic nie rozumiejący z chrześcijaństwa (dziś to już jest częste zjawisko, także w Polsce). Za Wigilię, owszem, można znieść jakiś inny dzień wolny, np. 1 Maja, kiedyś robotnicze święto, które komuniści bardzo mocno eksponowali. Dziś go już nikt w Polsce nie obchodzi. To martwe święto, po którym prawie nikt nie będzie płakał. Ale nie Święto Trzech (nie sześciu, jak mówią niektórzy neopoganie) Króli!!!
WG
~Witold Gedymin
14 listopada 2024, 16:38
podobnie konkordat nie wymaga od biskupów minimum uczciwości, przyzwoitości i moralności, dlatego są jacy są i nie czują potrzeby szczerego rachunku sumienia i nawrócenia.