"Tu zawsze byliśmy wolni" - uroczystość 3 maja na Jasnej Górze

"Tu zawsze byliśmy wolni" - uroczystość 3 maja na Jasnej Górze
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Na Jasnej Górze odbywaja sie dziś główne uroczystości Królowej Polski. O godz. 11.00 rozpoczęła się Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem i z kazaniem abp. Stanisława Gądeckiego. Szczególną intencją modlitwy jest dziękczynienie za wolną Polskę w 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra przypomina w rozmowie z KAI, że 3 maja to święto, które łączy w sobie wymiar religijny z patriotycznym. - Ludzie przychodzą na Jasną Górę, bo wiedzą, że mogą zawierzyć Maryi nie tylko własne sprawy, ale również sprawy naszej Ojczyzny. Historia nauczyła nas tego, że ten kto chce służyć Polsce, nie może tego zrobić dobrze, jeśli nie służy samemu Bogu a Maryja jest dla nas wzorem tej właśnie służby, królowania, które jest służbą - podkreśla jasnogórski przeor.

Zauważa, że to właśnie dlatego Jasna Góra włącza się w świętowanie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na murach klasztoru, od strony głównego placu, umieszczona jest dużych rozmiarów biało-czerwona flaga i napis: "Tu zawsze byliśmy wolni". To słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Sanktuarium w 1979 r.

- 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny jest okazją, by przypomnieć także wkład Jasnej Góry w wydarzenia związane z walką o wolność naszej Ojczyzny - zauważył o. Waligóra. Dodał, że tutaj "przypominamy sobie o tym, że Polacy, którzy walczyli o wolność tej ziemi, przychodzili na Jasną Górę szukać duchowego wsparcia, modlić się, a potem po 1918 roku, dziękować za to wydarzenie, za wolność nie tylko w wymiarze wewnętrznym, ale też w wymiarze zewnętrznym".

Podczas głównej Mszy św. odpustowej ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Zawierzenia 3 maja 1966 r. dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

W Akcie Milenijnym określone zostały dwa cele oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Najlepiej można było to uczynić w dłoniach Matki Najświętszej, której opieki naród nasz nieustannie w swoich dziejach doświadczał.

Podczas Eucharystii złożone zostaną również przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To dziewięciomiesięczne zobowiązanie do modlitwy w intencji dziecka poczętego a zagrożonego w łonie matki.

Na godz. 14.00 w uroczystość Królowej Polski zaplanowano drogę krzyżową po wałach prowadzoną przez animatorów Duchowej Adopcji, na 16.15 różaniec a na 18.30 procesję eucharystyczną, która poprzedzi wieczorna Mszę św. sprawowaną na szczycie z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

O 21.00 w Apelu Jasnogórskim weźmie udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

3 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To jedno z najuważniejszych świąt maryjnych w całym kościelnym kalendarzu w Polsce. Ustanowiono je w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jako podziękowanie za odzyskaną wolność. Maryja jako Królowa Polski odbiera cześć przede wszystkim na Jasnej Górze, gdzie co roku 3 maja odbywają się główne uroczystości odpustowe z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tu zawsze byliśmy wolni" - uroczystość 3 maja na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.