3 maja to wielka uroczystość. Czy mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej?
W wielu parafiach obowiązuje tego dnia niedzielny porządek mszy i nabożeństw. Czy to znaczy, że powinniśmy pójść na mszę? Odpowiadamy.
3 maja to nie tylko święto państwowe, ale także kościelne. Obchodzimy tego dnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W wielu parafiach mogliście usłyszeć podczas ostatnich ogłoszeń, że tego dnia obowiązuje niedzielny porządek mszy i nabożeństw. Czy oznacza to, że katolicy mają obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej? Odpowiadamy jasno: nie ma takiego obowiązku.
Uroczystość ta jest ważna dla całego Kościoła w Polsce, jednak mimo swojej rangi (uroczystość liturgiczna) nie należy do tzw. świąt nakazanych, w czasie których mamy obowiązek uczestnictwa we mszy oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych.
Kodeks Prawa Kanonicznego podaje 11 przypadków, w których mamy taki obowiązek. Co ciekawe, jedynie 8 z nich obowiązuje w diecezjach łacińskich na terenie Polski (pogrubione):
- wszystkie niedziele
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
- Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
- Uroczystość św. Józefa (19 marca)
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (święto ruchome obchodzone 40 dni po Wielkanocy)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) (święto ruchome obchodzone w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy - 60 dni po Wielkanocy)
- Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
Biskupi zachęcają jednak, aby tego dnia wziąć udział we Mszy Świętej "ze szczególną intencją za Polskę i Polaków, których Maryja przyjęła pod swój płaszcz modlitwy". Podkreśla to w piękny sposób również wymiar państwowy tego dnia, świętując wprowadzenie Konstytucji 3 maja.
Skomentuj artykuł